Media

Szef KRRiT Maciej Świrski przed obradami komisji sejmowej: To farsa, proces pokazowy

Przewodniczączy KRRiT Maciej Świrski zdj. SDP - HB Fot. HB/ sdp.pl

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która ma wnioskować o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez Trybunałem Stanu, rozpoczęła wysłuchanie Macieja Świrskiego. „To farsa, proces pokazowy” – powiedział przed posiedzeniem komisji szef KRRiT.

Zemsta – to najczęstsze określenie próby zastraszania przewodniczącego KRRiT, którego koalicja chce postawić przed Trybunałem Stanu po protestach Świrskiego w sprawie bezprawnego przejęcia przez rząd mediów publicznych w grudniu 2023 roku.

Farsa

Od ponad roku Świrski przeciwstawia się nielegalnym działaniom bezprawnie wybranych władz TVP, PR i PAP. Rząd Donalda Tuska i większość parlamentarna wszczęły procedurę osądzenie przewodniczącego Krajowej Rady w rewanżu jak m.in. za to, że Świrski wstrzymał wypłatę abonamentu nielegalnie działającym mediom publicznym. Szef KRRiT tłumaczył, że wybrane z pominięciem Rady Mediów Narodowych władze TVP, PR i PAP nie mają prawa do pobierania abonamentu. Wypłaty abonamentu RTV ruszyły warunkowo podczas powodzi jesienią 2024 roku.

„To farsa i proces pokazowy. Proces, który jest farsą i to w takim białorusko-kafkowskim stylu – powiedział Świrski.

Przeciw bezprawiu

„Wszystkie moje prawa obywatelskie i prawa człowieka (…) zostały przez tę komisję połamane. Począwszy od prawa do obrony, a skończywszy na tym, że na przykład moje zażalenia na funkcjonowanie tej komisji w związku z łamaniem procedur są nieprzekazywane do organu nadzorczego jakim jest Trybunał Stanu” – relacjonował w środę szef KRRiT. Dodał, że sprawujący władzę w Polsce to „uzurpatorzy”. „(…) ich działania po 13 grudnia 2023 roku są jednym pasmem bezprawia” – podkreślił.

Bez strachu

Próbę postawienia go przed TK Świrski określił jako chęć „zatrzymania rynku medialnego”.„Postawienie mnie przez Trybunałem Stanu jest decyzją, która uniemożliwi działanie KRRiT, ponieważ np. decyzje techniczne podejmowane z koncesjami itd. (…), cały ten proces zostanie wstrzymany. Zatem jeżeli chodzi np. o nabycie TVN-u, który jest dosyć ciężkiej sytuacji finansowej, także stoi pod znakiem zapytania w tym momencie, dlatego że KRRiT musi wyrazić zgodę na tego typu transakcję zgodnie z przepisami prawa” – mówił Świrski.

„Będę uczestniczył w pracach komisji, natomiast samej legalności obrad tej komisji nie uznaję, ale nie chcę też powodować takiego wrażenia, że czegoś się boję” – podkreślił szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

hub/ MA – BA/ X


Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i człowiek. Fot. Freepik

Ukraińscy dziennikarze o AI w pracy redakcyjnej

W południowo-zachodniej części Ukrainy dziennikarze oraz trenerka medialna Wiktoria Osynska wzięli udział w sesji szkoleniowej dotyczącej sztucznej inteligencji. Spotkanie zorganizowało...

Czy przepisy o ochronie rynków cyfrowych UE przed Big Techami będą złagodzone?

Komisja Europejska zamierza przyznać amerykańskim gigantom technologicznym prawo głosu w zakresie wdrażania ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) – napisano na...
Sąd Najwyższy. Źródło: Wikipedia

Sąd Najwyższy ma dzisiaj orzec, czy wybory prezydenckie są ważne

Trwa posiedzenie Sądu Najwyższego, który ma wydać orzeczenie dotyczące ważności wyborów prezydenckich odbywających się 18 maja i 1 czerwca 2025...

Udostępnij:

Facebook X X X