Szef MON na uroczystościach w Muzeum Gross-Rosen

7 września 2015, 11:00 Bezpieczeństwo
banerek_dsc1132.640×300

W niedzielę 6 września wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wziął udział  w uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę agresji Niemiec na Polskę, które odbyły się na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Organizatorem uroczystości był Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Muzeum Gross-Rosen.

– To ważne i symboliczne, że spotykamy się z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gross-Rosen. Jeszcze 6 września 1939 roku broniło się Westerplatte. Liczyliśmy na pomoc sojuszników. Niewiele zapowiadało, że ta rozpoczynająca się wojna okaże się najtragiczniejszą w historii Polski, że zginą w niej miliony osób cywilnych, że symbolami tej wojny pozostaną nie zwycięskie bitwy, nie wielcy generałowie, ale obozy koncentracyjne i śmierć milionów niewinnych ludzi w wyniku działań dwóch totalitaryzmów. – powiedział podczas uroczystości wicepremier Tomasz Siemoniak.

Minister obrony narodowej podziękował weteranom II wojny światowej oraz więźniom obozu za udział w uroczystościach. – Dziękujemy Wam za wasze świadectwo, za waszą obecność tutaj, za gotowość do uczestniczenia w uroczystościach. Jesteśmy tym zaszczyceni. – dodał.

Zwracając się do młodzieży obecnej na uroczystościach szef resortu obrony zaznaczył, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem. – To bardzo ważne, że jesteście tutaj, bo do was będzie należało poniesienie w następne pokolenia pamięci o tym tragicznym miejscu, o tych tragicznych wydarzeniach i o tym, co się tutaj wydarzyło.

W trakcie uroczystości  odczytany został przez harcerzy Apel Pamięci. Kombatanci, wicepremier Tomasz Siemoniak, delegacje przedstawicieli władz wojewódzkich, parlamentarzystów oraz placówek oświatowych złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym więźniów obozu.

W trakcie uroczystości odsłonięto także tablicę upamiętniającą więźniów zamordowanych w KL Gross-Rosen, ufundowaną przez Społeczeństwo Ziemi Strzegomskiej.

– Granit będący dobrem naszej ziemi stał się symbolem ludzkiej tragedii, zagłady ponad 40 tys. ludzi. Odeszli w męczarniach, wycieńczeniu i głodzie. (…) Mieszkańcy gminy Strzegom pamiętali i będą o tym pamiętać. Dlatego dziś, ku pamięci poległych w tym miejsc, pod ścianą śmierci, dla przyszłych pokoleń ufundowali pamiątkową tablicę. – powiedział burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchta.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/Bogumiła Piekut/foto: Adrian Bojczuk