EnergetykaGaz.Wszystko

Szefczovicz: Europa nie potrzebuje dodatkowego gazu z Nord Stream 2

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz ponownie skrytykował projekt rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, który ma podwoić przepustowość dostaw przez Morze Bałtyckie.

– Europa może skończyć z większą ilością gazu niż potrzebuje, jeżeli Nord Stream 2 powstanie – ostrzegł Szefczovicz. – Oznaczałoby, że zbudujemy nadprogramową przepustowość, która w dodatku uczyniłaby utrzymanie szlaku ukraińskiego bardzo trudnym z punktu widzenia ekonomicznego.

Zdaniem unijnego urzędnika, Nord Stream 2 podważyłby także pewność dostaw przez Gazociąg Jamalski ciągnący się przez Białoruś i Polskę. Przyznał, że Niemcy słali Polakom sygnały zapewnienia, że szlak jest pewny.

Konsorcjum Nord Stream 2 przekonuje jednak, że gazociąg ma posłużyć do zapełnienia luki spowodowanej przez wzrost zapotrzebowania, która jest szacowana przez nie na około 140 mld m3 rocznie do 2035 roku. Szefczovicz podkreśla, że ta liczba może być zawyżona.

Nord Stream 2 zakłada podwojenie przepustowości dostaw z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie do 110 mld m3. W konsorcjum oprócz Gazpromu (50 procent akcji) są: BASF, E.on, Shell, Engie i OMV. Rządy ich krajów przekonują, podobnie jak Moskwa, że projekt jest czysto ekonomiczny. Wątpi w to Komisja Europejska i krytycy z Europy Środkowo-Wschodniej, krajów bałtyckich i nordyckich.

 


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X