Szefowie firm nie ufają chmurom danych

18 kwietnia 2016, 12:45 Alert
komputer

(Intel Security)

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do tych wciąż zyskujących na popularności rozwiązań.

Pewne jest jedno – rozwiązania w chmurze będą z dnia na dzień zyskiwały na znaczeniu, zarówno na całym świecie, jak i w naszym kraju. Badania pokazują, że w ciągu następnych 16 miesięcy 80% budżetów IT w firmach respondentów będzie przeznaczone na rozwiązania w chmurze. Oznacza to definitywną konieczność edukacji w zakresie wartości tej technologii i sposobów jej zabezpieczenia.

– Chmura ma już bardzo silny wpływ na codzienne życie każdego z nas, bo niemal wszystko, co robimy na urządzeniach cyfrowych, w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z jej wykorzystaniem. Wkraczamy więc w fazę wdrażania chmury na szeroką skalę, na potrzeby obsługi kluczowych aplikacji i usług. Aby móc w pełni korzystać z tego, co ta technologia oferuje, musimy z pełnym zaangażowaniem pochylić się nad tematem zaufania do niej – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager, Intel Security Poland.

Nowy raport przygotowany przez Intel Security i zatytułowany Blue Skies Ahead? The state of cloud adoption zwraca uwagę na to, że dostawcy technologii powinni pomagać przedsiębiorstwom, instytucjom rządowym i konsumentom w lepszym poznaniu rozwiązań w chmurze i pokazywać najlepsze metody ich ochrony. Większość (77%) uczestników badania stwierdziło, że poziom zaufania do chmury obliczeniowej w ich organizacjach jest lepszy niż rok temu, ale tylko 13% pokłada pełne zaufanie w chmurze publicznej, jeśli chodzi o ochronę danych poufnych. A to oznacza, że zwiększony poziom zaufania i bezpieczeństwa jest kluczowy dla dalszej ekspansji rozwiązań w chmurze.

– Nadchodzi nowa era dla dostawców rozwiązań w chmurze. Dziś można powiedzieć, że jesteśmy w punkcie szczytowym, jeśli chodzi o inwestycje w te rozwiązania, a ich rozwój jest wprost proporcjonalny do wzrostu zaufania do tej technologii i jej dostawców – komentuje Raj Samani, główny dyrektor technologiczny, Intel Security, Region EMEA.

Wyniki ankiety:

Trendy związane z inwestycjami w chmurę: Większość organizacji planuje inwestycje we wszystkie modele usług w chmurze, w tym 81% chce inwestować w infrastrukturę jako usługę (IaaS), 79% – w bezpieczeństwo jako usługę, 69% – w platformę jako usługę (PaaS) oraz 60% – w oprogramowanie jako usługę (SaaS).
Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami: Większość respondentów (72%) wskazuje na zgodność z przepisami jako kluczową kwestię w ramach wszystkich rodzajów wdrożeń rozwiązań w chmurze, ale tylko 13% ankietowanych wiedziało, czy ich organizacja przechowuje w chmurze dane poufne.

Jakie największe zagrożenie związane jest z chmurą? Percepcja kontra rzeczywistość: Więcej niż jeden na pięciu respondentów stwierdza, że główny problem w zakresie wykorzystania oprogramowania jako usługi stanowią incydenty związane z bezpieczeństwem danych, zaś w przypadku infrastruktury jako usługi i chmury publicznej są to przypadki naruszenia danych. Tymczasem wyniki wskazują, że mniej niż jedna czwarta (23%) firm faktycznie doświadczyła utraty danych lub naruszeń w ramach używanych rozwiązań w chmurze.
Niedostateczne kompetencje najwyższego kierownictwa: Głośne przypadki naruszenia danych mające poważne konsekwencje dla finansów i reputacji firm sprawiły, że bezpieczeństwo danych jest jednym z kluczowych priorytetów dla prezesów i dyrektorów wysokiego szczebla, ale istnieje ciągła potrzeba dodatkowej edukacji i poszerzania świadomości dotyczącej ryzyka związanego z przechowywaniem danych poufnych w chmurze. Tylko jedna trzecia (34%) ankietowanych uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury.

Szara strefa IT, ryzyko i możliwości: Pomimo działań podejmowanych przez działy IT w celu eliminacji szarej strefy technologii informacyjnych 52% firm oczekuje, że dział IT będzie zabezpieczał nieautoryzowane usługi w chmurze wykorzystywane w firmie. Ten brak widoczności w zakresie użycia chmury spowodowany szarą strefą IT stwarza problemy dla działów bezpieczeństwa. Aż 58% ankietowanych w badaniu Orchestrating Security in the Cloud twierdzi, że szara strefa IT ma negatywny wpływ na możliwość utrzymania bezpieczeństwa usług w chmurze.

Inwestycja w zabezpieczenia: Inwestycje związane z zabezpieczeniem chmury różnią się w zależności od priorytetów w ramach poszczególnych projektów wdrożenia, przy czym najważniejsze technologie wykorzystywane przez uczestników ankiety obejmują ochronę poczty e-mail (43%), ochronę sieci (41%), program antywirusowy (38%), zaporę firewall (37%), szyfrowanie i zarządzanie kluczami (34%) oraz ochronę przed utratą danych (31%).

– Chmura to przyszłość dla firm, instytucji rządowych i konsumentów. Dostawcy zabezpieczeń i dostawcy rozwiązań w chmurze muszą zapewnić klientom odpowiednią wiedzę i narzędzia oraz budować relacje oparte na zaufaniu, aby utrzymać ekspansję platform chmurowych. Tylko wtedy w pełni skorzystamy z zalet oferowanych przez tę technologię – dodaje Jim Reavis, prezes organizacji Cloud Security Alliance.

Metodologia

W ankiecie przeprowadzonej przez Vanson Bourne uczestniczyło 1200 decydentów w zakresie IT, posiadających wpływ na bezpieczeństwo rozwiązań w chmurze w swojej organizacji we Francji, Brazylii, Kanadzie, Niemczech, Australii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (350 respondentów ze Stanów Zjednoczonych i po 150 z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oraz po 100 z Francji, Brazylii, Kanady, Niemiec i Australii). W ankiecie udział wzięli pracownicy z różnych organizacji, poczynając od zatrudniających 251-500 osób, a kończąc na przedsiębiorstwach z ponad 5000 pracowników.