AlertAtomEnergetyka

Sześć reaktorów państwowych, dwa prywatne i zagadka SMR w szkicu rządowym

Elektrownia jądrowa

Elektrownia jądrowa

Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu naszkicowany przez resort klimatu oraz przekazany Komisji Europejskiej zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych rządowych, prywatną inicjatywę z Koreańczykami i możliwość budowy małych reaktorów, jeśli ta technologia się sprawdzi.

– Aktualnie w Polsce nie ma elektrowni jądrowych, ale uruchomienie pierwszej wielkoskalowej elektrowni jądrowej planowane jest na 2033 rok. W prognozowaniu uwzględniono budowę 6 bloków w ramach rządowego Programu polskiej energetyki jądrowej przyjętego w brzmieniu zaktualizowanym przez Radę Ministrów w 2020 roku – czytamy w szkicu KPEiK przekazanym przez rząd Komisji Europejskiej.

– Wzięto również pod uwagę możliwość budowy w ramach inicjatywy biznesowej (PGE, PAK we współpracy z KHNP) dwóch bloków jądrowych w technologii koreańskiej APR1400 o łącznej mocy 2800 MWe, przy czym uruchomienie pierwszego bloku elektrowni miałoby nastąpić do 2034 roku. Projekt ten jako inicjatywa prywatna realizowany będzie równolegle do działań przewidzianych w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej – czytamy dalej.

– W obliczeniach modelowych uwzględniono jednocześnie budowę małych reaktorów jądrowych (SMR, ang. small modular reactor). Choć jednostki SMR nie są obecnie powszechnie wykorzystywane w sektorze energetycznym na świecie, są przedmiotem szerokiego zainteresowania rynkowego z uwagi na szereg zalet, z których do najważniejszych należy zaliczyć: bezemisyjność, dyspozycyjność, modułowość. Podmioty sektora rozważają ponad 20 lokalizacji, określając przybliżony potencjał powyżej 25 reaktorów w latach 30-tych – piszą autorzy dokumentu. – Dzięki pracy w podstawie obciążenia systemu elektroenergetycznego oraz cechom regulacyjnym mogą stanowić cenne uzupełnienie dla bloków wielkoskalowych. Dodatkowo technologia SMR może uczestniczyć w pokryciu zapotrzebowania na ciepło w ciepłownictwie systemowym oraz zapewniać energię dla produkcji paliw alternatywnych (w tym wodoru), podobnie jak duże reaktory.

– Należy jednak podkreślić dużą niepewność i realne możliwości wdrożenia tej technologii w Polsce w perspektywie roku 2040. Do tej pory praktycznie nie zakończono jeszcze procesu licencjonowania SMR w krajach dostawców tej technologii oraz brak jest wiarygodnych informacji dotyczących kosztów tych inwestycji. Mimo istniejącej niepewności – uwzględniono tę technologię w analizach dlugoterminowych, ale przyjęto ostrożnościowe podejście, a prognozy mogą ulec aktualizacji wraz z przyrostem wiedzy o poszczególnych projektach. Wartości mocy zainstalowanej i produkcji z SMR nie należy traktować jako wartości granicznych, zwłaszcza, że moce tej technologii być może będą wykorzystywane również przez duże przedsiębiorstwa energochłonne na pokrycie ich własnych potrzeb – podsumowuje resort klimatu.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada w obecnym kształcie pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku. Aktualizacja zapowiadana na ten rok ma uwzględnić projekt pomorski Polskich Elektrowni Jądrowych, Bechtela i Westinghouse (trzy reaktory AP1000), kolejny w drugiej lokalizacji do rozstrzygnięcia w tym roku. Według danych ze szkicu KPEiK projekt z PGE PAK Energia Jądrowa i KHNP nie zostanie uwzględniony w programie. Do rozstrzygnięcia pozostaje los małych reaktorów jądrowych SMR w różnych technologiach rozważanych przez firmy z Polski. Szkic KPEiK przekazany do konsultacji z Komisją Europejską będzie podstawą do kreślenia aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz PPEJ.

Wojciech Jakóbik

Bando: Szukamy najlepszych do zarządzania strategiczną infrastrukturą energetyczną (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X