EnergetykaOZE

Szkocja planuje niemal 10 miliardów funtów wzrostu w sektorze energii morskiej do 2050 roku

Flaga Szkocji. Źródło Pixabay

Flaga Szkocji. Źródło Pixabay

Szkocja może do 2050 roku wygenerować niemal 10 miliardów funtów dodatkowej wartości w sektorze energii morskiej – wynika z raportu opublikowanego przez organizację Scottish Renewables. W dokumencie podkreślono, że technologie takie jak energia pływowa i falowa mogą odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji oraz zapewnić znaczące korzyści ekonomiczne.

Według raportu, inwestycje w technologie energii morskiej mogą przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy oraz wzmocnienia krajowego łańcucha dostaw. Rozwój sektora może także pomóc w osiągnięciu celów neutralności klimatycznej i zmniejszeniu zależności od paliw kopalnych.

Szkocja jest jednym z globalnych liderów w dziedzinie energii morskiej, szczególnie w zakresie energii pływowej i falowej. Wiele kluczowych projektów testowanych jest w Europejskim Centrum Energii Morskiej (EMEC) na Orkadach, które od lat stanowi centrum innowacji dla tej branży.

Raport wskazuje, że rozwój morskiej energetyki odnawialnej może przynieść:
• 7,8 miliarda funtów wartości dodanej brutto (GVA) do 2050 roku,
• 45 tysięcy miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw,
• wzrost eksportu technologii i usług na rynki międzynarodowe.

Wyzwania i potrzeba wsparcia

Aby osiągnąć pełny potencjał sektora, konieczne będą dalsze inwestycje oraz wsparcie rządowe. Autorzy raportu podkreślają, że kluczowe jest zapewnienie stabilnego finansowania oraz odpowiednich mechanizmów politycznych, które pozwolą na rozwój technologii i ich komercjalizację.

– Szkocja ma wszystko, czego potrzeba, aby stać się światowym centrum energii morskiej, ale konieczne jest większe wsparcie ze strony rządu i sektora prywatnego – powiedziała Morag Watson, dyrektor ds. polityki w Scottish Renewables.

Szkocja jako wzór dla Europy

Rozwój energii morskiej w Szkocji może stanowić wzór dla innych krajów europejskich, które również dążą do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Wykorzystanie zasobów naturalnych, takich jak silne prądy pływowe czy fale oceaniczne, może odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej i przyspieszeniu dekarbonizacji gospodarki.

Offshore energy / Mateusz Gibała

Gigant energetyki wiatrowej z Danii robi cięcia by uniknąć kryzysu


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X