Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało nowy model sztucznej inteligencji PLLuM, który jest dostępny dla każdego i ma być polską alternatywą dla ChatuGPT. Minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski poinformował, że w rozwój rodzimej AI zainwestowano 14,5 mln zł, a w 2025 roku Ministerstwo wyłoży na to kolejne 19 mln zł.
PLLuM to model zaufany, który – jak podaje MC – ma wzmacniać polską suwerenność cyfrową. „Jeżeli skupimy się tylko na firmach zagranicznych, amerykańskich konsorcjach, to wszyscy będziemy błądzili. Amerykańskie firmy i ich parametry to nie jest ziemia obiecana” – mówił Gawkowski.
„PLLuM to model oparty na autorskich, polskich danych, zbudowany na jednym z największych korpusów tekstowych w kraju […]. Modele występują w dwóch wariantach: komercyjnych i niekomercyjnych, czyli naukowych” – poinformował dr inż. Jan Kocoń, kierownik naukowy projektu. Model został także udostępniony w wersji w przeglądarce.
Twórcy PLLuM
Polski model wykorzystuje od 8 do 70 miliardów parametrów. PLLuM jest realizowany na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji i był tworzony przez 6 podmiotów: Politechnikę Wrocławską (lider projektu), Instytut Podstaw Informatyki PAN, Instytut Slawistyki PAN, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB), Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI-PIB) i Uniwersytet Łódzki. Prace nad modelem trwały ponad rok.
Funkcjonalność
PLLuM ma znaleźć zastosowanie w mobilnej aplikacji mObywatel, gdzie ma pełnić funkcje asystenta. Model ma być również pomocą urzędniczą, która zautomatyzuje przetwarzanie dokumentów, analizę treści, wyszukiwanie informacji i wsparcie w udzielaniu odpowiedzi na pytania. Technologia tworzona przez ministerstwo ma także znaleźć rozwiązanie w tworzeniu aplikacji edukacyjnych tłumaczeń i pomóc nauczycielom w prowadzeniu zajęć z użyciem najnowszych technologii.
łoz/gov.pl/X