Media

Sztuczna inteligencja w Windowsie. Funkcja “Click to Do” już w Polsce

Logo firmy Microsoft na budynku tej korporacji w Warszawie / Fot. Arkadiusz Ziolek / East News

Microsoft udostępnił użytkownikom systemu Windows 11 w Europie nową funkcję o nazwie Click to Do. Rozwiązanie wprowadza elementy sztucznej inteligencji bezpośrednio do interfejsu systemowego i zostało wprowadzone wraz z aktualizacją. Funkcja jest już dostępna w Polsce, jednak jej pełne możliwości są ograniczone do określonych języków i wybranych urządzeń.

Click to Do korzysta z lokalnego modelu językowego Phi Silica, który analizuje zawartość wyświetlaną na ekranie- zarówno tekst, obrazy jak również działania kontekstowe. Funkcja aktywowana jest przy pomocy skrótów klawiszowych, takich jak Windows + klik myszy lub Windows + Q. Wszystkie operacje przetwarzania wykonywane są lokalnie na urządzeniu, bez przesyłania danych do chmury.

Gdzie występuje ta funkcjonalność?

Obecnie narzędzie rozpoznaje treści wyłącznie w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim. W systemie z polskim interfejsem funkcja ogranicza się głównie do działania jako narzędzie OCR, bez zaawansowanej analizy językowej.

Click to Do jest aktualnie dostępne tylko na komputerach z serii Copilot+, wyposażonych w procesory Snapdragon. Microsoft zapowiedział wsparcie dla przyszłych urządzeń z procesorami Intel Core i AMD Ryzen, jednak nie określono jeszcze konkretnego terminu wprowadzenia tej zmiany.

Aktualizacja KB5058499 przynosi także inne nowości, takie jak nowy skrót Win + C do uruchamiania Copilota, funkcję Press to talk (umożliwiającą interakcję głosową z AI) oraz możliwość przypisania funkcji Click to Do do przycisków rysika na urządzeniach dotykowych.

Zastosowania i ograniczenia

Click to Do pozwala na kopiowanie tekstu z miejsc, które dotychczas były przed tym zabezpieczone- jak niektóre strony internetowe czy interfejsy aplikacji. Może to mieć zastosowanie w pracy z dokumentami, grafikami lub w szybkim przeklejaniu informacji między aplikacjami. Zakres zastosowań zależy jednak w dużej mierze od języka treści oraz rodzaju sprzętu.

Microsoft zapowiada dalszy rozwój narzędzia, w tym dodanie obsługi kolejnych języków- także polskiego  oraz zwiększenie kompatybilności sprzętowej. Harmonogram wdrożeń nie został jednak podany.


Powiązane artykuły

Prezydent elekt Karol Nawrocki obserwuje prace nad nową ustawą medialną

“Karol Nawrocki jest ciekawy rozwiązań nowej ustawy medialnej, ponieważ dotyczą one również kompetencji prezydenta” – podkreślił w radiu RMF Rafał...

Koalicja chce Trybunału Stanu dla szefa KRRiT – Świrski: bezprawie; SDP: to zemsta polityczna

„Złamano Konstytucję, nie uznaję tego głosowania” – powiedział przewodniczący KRRiT po głosowaniu, w którym koalicyjna sejmowa większość opowiedziała za pociągnięciem...

Wednesday wróci po raz trzeci. Hit Netfliksa doczekał się kolejnego sezonu

Co prawda drugi sezon serialu “Wednesday” zadebiutuje dopiero 6 sierpnia, ale Netflix już oficjalnie ogłosił produkcję jego trzeciej części.

Udostępnij:

Facebook X X X