Od wtorku wydobycie w dwóch kopalniach JSW i 10 kopalniach PGG zostanie czasowo wstrzymane

8 czerwca 2020, 10:09 Alert

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował na konferencji prasowej, że wydobycie węgla w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zostanie wstrzymane w związku z pandemią koronawirusa.

Źródło: flickr

Koronawirus na Śląsku

– Od jutra przez trzy tygodnie wstrzymujemy wydobycie w dwunastu kopalniach na Śląsku. To te kopalnie, gdzie nie wszyscy górnicy zostali przebadani na obecność koronawirusa. Wydobycie węgla zostanie wstrzymane w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i dwóch JSW. To przejście do kolejnego etapu walki z koronawirusem, by chronić górników – – powiedział wicepremier Sasin.

– Omówiliśmy bieżącą sytuację, przedstawiliśmy również zarządom kopalń, w porozumieniu z zarządem kopalń stronie społecznej propozycję kolejnych działań, które chcielibyśmy podjąć – powiedział Sasin.

Dodał on, że wszyscy zatrudnieni – poza „szczątkowym personelem”, który będzie służył utrzymaniu kopalń w czasie zawieszenia wydobycia – udadzą się na tzw. postojowe na okres 3 tygodni. – Chcemy, by za trzy tygodnie kopalnie mogły wrócić do normalnej pracy – powiedział minister aktywów państwowych.

– Trzytygodniowe postojowe pozwoli przeciąć transmisję. Jednocześnie cały czas będziemy badać pracowników kopalń, w których ryzyko wystąpienia koronawirusa jest największe. Na Śląsku mamy 60 procent wolnych łóżek i ponad 85 procent wolnych respiratorów. Osoby z ognisk, górnicy przechodzą chorobę łagodnie. Przypadki na Śląsku to przypadki z ognisk. Nie ma transmisji poziomej – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej.

Twitter/Michał Perzyński