W Szwajcarii ruszą poszukiwania miejsc dla odpadów promieniotwórczych
Szwajcarskie przedsiębiorstwo zarządzające odpadami promieniotwórczymi Nagra uzyskało pozwolenie na przeprowadzenie pierwszych trzech odwiertów w poszukiwaniu potencjalnych lokalizacji dla dwóch składowisk geologicznych.
W latach 2016 i 2017 Nagra złożyła do szwajcarskiego federalnego biura energii (Swiss Federal Office of Energy) łącznie 22 wnioski o zezwolenie na prowadzenie odwiertów badawczych. Dotyczyły one wykonania po osiem otworów w regionie Jura Ost i Zürich Nordost oraz sześciu w regionie Nördlich Lägern. Każdy wniosek podlega oddzielnej procedurze akceptacji. 17 sierpnia Departament środowiska, transportu, energii i komunikacji (Department of the Environment, Transport, Energy and Communication – DETEC) wydał pozwolenie na wykonanie pierwszych trzech wierceń. Są to odwierty Bülach (NSG 17-02) w rejonie Nördlich Lägern oraz Trüllikon 1 (NSG 16-11) i Marthalen (NSG 16-15) w rejonie Zürich Nordost. DETEC poinformował, że w stosunku do pozostałych aplikacji decyzje będą wydawane w najbliższych tygodniach i miesiącach.
Nagra planuje przeprowadzenie odwiertów rozpoznawczych począwszy od roku 2019 r. w celu zbadania podłoża geologicznego w potencjalnych lokalizacjach składowisk i nie przeprowadzi wszystkich 22 żądanych odwiertów. Dalsze plany wierceń uzależnione będą od uzyskanych wyników testowych. W listopadzie 2011 roku wstępnie zaproponowano sześć miejsc podczas pierwszego etapu procesu wyboru lokalizacji dla dwóch składowisk odpadów promieniotwórczych: nisko- i średnioaktywnych oraz wysokoaktywnych. W styczniu 2015 r. Nagra przyjęła, że dalsze badania będą prowadzone w regionach Zürich Nordost i Jura Ost. Cztery inne regiony Südranden, Nördlich Lägern, Jura-Südfuss i Wellenberg – znalazłyby się w rezerwie.
Jednak w grudniu 2016 r. federalny inspektorat bezpieczeństwa jądrowego (Swiss Federal Nuclear Safety Inspectorate) zaproponował, aby region Nördlich Lägern został również uwzględniony w planie badań. Szwajcarska Rada Związkowa (Federal Council) ma do końca roku zdecydować, czy zgadza się na miejsca dla składowisk zaproponowane przez Nagrę. Na podstawie wyników odwiertów badawczych, Nagra ma ogłosić około roku 2022 lokalizacje, dla których wystąpi o wydanie pozwolenia na budowę dwóch składowisk. Ostateczny wybór lokalizacji i zgoda Rady Związkowej spodziewane są do roku 2029. Musi ona zostać przyjęta przez parlament i opcjonalnie może podlegać narodowemu referendum – co ma nastąpić około roku 2031. Składowisko odpadów nisko- i średnioaktywnych zostanie uruchomione około roku 2050, natomiast odpadów wysokoaktywnych około roku 2060.
Szwajcaria obecnie eksploatuje pięć energetycznych reaktorów jądrowych o sumarycznej mocy 3300 MWe, które dostarczają 33% energii elektrycznej w kraju. Reaktory te stanowią główne źródło odpadów promieniotwórczych. Pewna ilość odpadów powstaje również w medycynie, przemyśle i w sektorze badawczym. Spośród nich 90 proc. stanowią odpady nisko- i średnioaktywne. Do roku 2006 większość wypalonego paliwa jądrowego była wysyłana za granicę do przerobu (Francja, Wlk. Brytania). Odpady wysokoaktywne, i od roku 2006 również wypalone paliwo, składowane są w suchych przechowalnikach w centralnym składowisku zlokalizowanym w Wurenlingen. Od roku 1983 w podziemnym laboratorium badawczym w Grimsel Nagra prowadzi badania nad procesem składowania odpadów wysokoaktywnych w głębokich formacjach geologicznych.