AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Szwecja zamyka śledztwo w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2

Obiekt znaleziony przy Nord Stream 1 i 2. Źródło: DEA.

Obiekt znaleziony przy Nord Stream 1 i 2. Źródło: DEA.

Szwecja zdecydowała o zamknięciu śledztwa w sprawie wybuchów na gazociągach Nord Stream 1 i 2. Tamtejsza prokuratura tłumaczy ten ruch realizacją głównego celu dochodzenia.

Szwecja podjęła decyzję o zakończeniu śledztwa w sprawie incydentów na gazociągach Nord Stream 1 i 2 za względu na brak jurysdykcji. Szwedzka prokuratura stwierdziła, że główny cel dochodzenia został osiągnięty. Było nim ustalenie, czy w sabotażu brali udział obywatele Szwecji i czy przygotowania do niego mogły odbywać się na terytorium kraju.

Szwedzka agencja wywiadowcza SÄPO stwierdziła również, że sabotaż nie był wymierzony w Szwecję i nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

26 września 2022 roku doszło do sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 dokonanego przez nieznanych sprawców. Od tamtego momentu trwają dochodzenia w Niemczech i Danii. Oba kraje sprawdzają, jakie działania były prowadzone na ich wodach przed wybuchami. W marcu 2023 roku prokuratura niemiecka przeszukała statek, który był podejrzewany o transport materiałów wybuchowych wykorzystanych do wysadzenia magistrali. Tamtejsze media sugerowały, że łódka wykorzystana do ataku została wynajęta w Polsce przez dwóch Ukraińców. Prokuratura zastrzega, że narodowość i dane sprawców są wciąż przedmiotem śledztwa.

Insider Paper / Jędrzej Stachura

Przeciek: Szwedzi nie ustalą winnych sabotażu Nord Stream 1 i 2


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X