Szwedzki Ericsson podpisał z PGE Systemy umowę na pilotaż sieci LTE – MC dla energetyki

28 stycznia 2020, 07:00 Alert

O podpisaniu z PGE Systemy umowy na sprzedaż instalacji to testów przedwdrożeniowych sieci LTE – MC w paśmie 450MHz – poformował w poniedziałek dostawca rozwiązania.

Urządzenia LTE450. Fot. PGE Systemy
Urządzenia LTE450. Fot. PGE Systemy

Firma Ericsson poinformowała, że uruchomiła dla firmy PGE Systemy pilotażową radiową sieć dostępową, sieć rdzeniową wraz z systemem zarządzania oraz serwer komunikacji krytycznej z oprogramowaniem dyspozytorskim. Całość dopełnia aplikacja mobilna na terminale końcowe użytkowników. W ramach umowy Ericsson będzie również świadczył usługi utrzymania i wsparcia systemu przez kolejnych dwanaście miesięcy.

Sektor energetyczny potrzebuje nowoczesnego systemu łączności

– Rozwiązanie dostarczone przez Ericsson pozwoli PGE Systemy na prace badawczo – rozwojowe w obszarze LTE – Mission Critical oraz testy przedwdrożeniowe, a docelowo integrację kolejnych stacji bazowych LTE450 na terenie kraju – powiedział Andrzej Piotrowski, wiceprezes PGE Systemy.
– Plan budowy ogólnopolskiego operatora łączności specjalnej w sektorze energii nabiera tempa, a przeprowadzone z powodzeniem testy potwierdzają, że technologia LTE – MC jest słusznym kierunkiem dla energetyki – dodaje Piotrowski.

Firma Ericsson uczestniczy w Europie intensyfikacji działań w obszarze częstotliwości 450MHz. W Hiszpanii Ericsson wdraża ogólnokrajowy system LTE450MHz dla służb bezpieczeństwa publicznego. W sektorze energetycznym w Niemczech trwają przygotowania do testów funkcjonalności komunikacji krytycznej (Push-To-Talk/Push-To-Video) – bliźniacze do przeprowadzonych przez PGE Systemy w Polsce. W Stanach Zjednoczonych Ericsson i spółka SouthernLinc, odpowiadająca za dystrybucję energii oraz gazu, zastosowała technologię LTE w obszarze komunikacji krytycznej, SCADA, automatyzacji dystrybucji oraz odczytu liczników energii oraz gazu.

CIRE.PL

PGE Systemy spodziewa się decyzji w sprawie LTE450 w najbliższych tygodniach