Szybciej i dalej. Baterie Tesli Motors zyskują nowe możliwości

25 sierpnia 2016, 07:45 Alert
Supercharger Columbus Medium ©Tesla Motors
fot. Tesla

Elon Musk, prezes Tesla Motors nie zwalania tempa i narzuca konkurencji na rynku samochodów elektrycznych coraz szybsze tempo. Rynek nie okrzepł jeszcze po prezentacji Modelu 3, a Musk już chwali się nowym modelem pojazdów, których sekret leży w nowej mocniejszej baterii.

Tesla Motors zaprezentowała nowe wersje swojego pojazdu elektrycznego modelu S. To co wyróżnia nowy model S P100D to większy akumulator, który pozwala na przyspieszenie pojazdów do 100km/h w zaledwie 2,5 sekundy. Szybsze są tylko modele marek Porsche lub Ferrari.

Nowe możliwości jakie oferuje model S P100D to efekt nowego akumulatora o pojemności 100 kWh, który zasila dwa silniki elektryczne. Zasięg pojazdu dzięki nowej baterii zwiększył się do 613 km. W nową baterię będzie także wyposażony SUV Tesli, a więc model X. Pojazd będzie przyspieszał do „setki” w niecałe 3 sekundy.

Elon Musk, szef Tesli zaznacza, że konkurencyjne wobec sportowych marek nie będą tylko osiągi, ale przede wszystkim cena. Model S dysponujący nową baterią będzie kosztował ok. 134 tys. dolarów. Pojazdy spalinowo – elektryczne Porsche kosztują zaś 850 tys. dol. , a Ferrarii 2,42 mln dol.

Produkcja powinna wynosi 200 zestawów, co odpowiada 10 proc. możliwościom firmy. Koncern nie ma też na razie możliwości zwiększenia wydajność produkcyjnych. Sprzedaż pojazdów z nową baterią powinna ruszyć w przyszłym roku.

Wall Street Journal/Bartłomiej Sawicki