EnergetykaGaz.Wszystko

Szydło: Do końca roku studium wykonalności Baltic Pipe

Inwestycja w budowę podmorskiego połączenia między polskim i duńskim systemem gazowym przebiega sprawnie. Pod koniec roku będzie gotowe studium wykonalności. To kluczowa i strategiczna dla Polski inwestycja – zapewniła premier Beata Szydło.

“To jest dla polskiego rządu strategiczna inwestycja. (…) jej realizacja przebiega w tej chwili bardzo pozytywnie. Jesteśmy w trakcie uzgodnień, polskie firmy przygotowują się do tego” – powiedziała premier po spotkaniu z szefem duńskiego rządu Larsem Lokke Rasmussenem.

Wyjaśniła, że kluczową rolę przy inwestycji ze strony polskiej będzie pełnił Gaz-System i PGNiG.

“Pod koniec roku będzie studium wykonalności i realizacja nabierze już konkretnego wymiaru (…). To dla nas kluczowa i strategiczna inwestycja, dlatego cieszę się, że ze strony duńskiej jest również otwartość” – poinformowała.

“Nasze instytucje będą również wspólnie pracowały nad ewentualnym wypracowaniem jednolitych stawek taryfowych. To pomoże przy eksploatacji inwestycji i ułatwi nam współpracę. Wierzę, że tu również uda nam się osiągnąć konsensus” – dodała.

Szydło zapewniła, że budowa Baltic Pipe jest dla Polski strategiczną inwestycją ze względu na bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację dostaw źródeł energii do Polski.

“Będziemy robili wszystko, by przebieg tej inwestycji był bardzo sprawny” – powiedziała.

Operatorzy zamierzają do końca tego roku opracować studium wykonalności projektu Baltic Pipe we współpracy z konsorcjum firm doradczych: Ramboll Danmark A/S oraz BSiPG Gazprojekt, a także ich podwykonawcy firmy E&Y.

Baltic Pipe to gazociąg podmorski łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Danii i Polski. Jest uwzględniony na przyjętej w dniu 18 listopada 2015 r. przez Komisję Europejską liście projektów PCI (Project of Common Interest). Dzięki Baltic Pipe do Polski mógłby przypłynąć gaz m.in. ze złóż norweskich.

Źródło: Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X