EnergetykaGaz.Wszystko

Szydło: Do końca roku studium wykonalności Baltic Pipe

Inwestycja w budowę podmorskiego połączenia między polskim i duńskim systemem gazowym przebiega sprawnie. Pod koniec roku będzie gotowe studium wykonalności. To kluczowa i strategiczna dla Polski inwestycja – zapewniła premier Beata Szydło.

“To jest dla polskiego rządu strategiczna inwestycja. (…) jej realizacja przebiega w tej chwili bardzo pozytywnie. Jesteśmy w trakcie uzgodnień, polskie firmy przygotowują się do tego” – powiedziała premier po spotkaniu z szefem duńskiego rządu Larsem Lokke Rasmussenem.

Wyjaśniła, że kluczową rolę przy inwestycji ze strony polskiej będzie pełnił Gaz-System i PGNiG.

“Pod koniec roku będzie studium wykonalności i realizacja nabierze już konkretnego wymiaru (…). To dla nas kluczowa i strategiczna inwestycja, dlatego cieszę się, że ze strony duńskiej jest również otwartość” – poinformowała.

“Nasze instytucje będą również wspólnie pracowały nad ewentualnym wypracowaniem jednolitych stawek taryfowych. To pomoże przy eksploatacji inwestycji i ułatwi nam współpracę. Wierzę, że tu również uda nam się osiągnąć konsensus” – dodała.

Szydło zapewniła, że budowa Baltic Pipe jest dla Polski strategiczną inwestycją ze względu na bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację dostaw źródeł energii do Polski.

“Będziemy robili wszystko, by przebieg tej inwestycji był bardzo sprawny” – powiedziała.

Operatorzy zamierzają do końca tego roku opracować studium wykonalności projektu Baltic Pipe we współpracy z konsorcjum firm doradczych: Ramboll Danmark A/S oraz BSiPG Gazprojekt, a także ich podwykonawcy firmy E&Y.

Baltic Pipe to gazociąg podmorski łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Danii i Polski. Jest uwzględniony na przyjętej w dniu 18 listopada 2015 r. przez Komisję Europejską liście projektów PCI (Project of Common Interest). Dzięki Baltic Pipe do Polski mógłby przypłynąć gaz m.in. ze złóż norweskich.

Źródło: Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X