T129 Atak przyciągnął tłumy podczas pierwszych lotów demonstracyjnych w Polsce

24 sierpnia 2015, 15:30 Bezpieczeństwo

Turkish Aerospace Industries, Inc. (TAI) ma przyjemność ogłosić ukończenie pierwszych lotów demonstracyjnych zaawansowanego helikoptera szturmowego i rozpoznania taktycznego T129 ATAK w Polsce. Loty odbywały się w dniach 22-23 września podczas Radom Air Show. T129 ATAK to kandydat w programie KRUK prowadzonym przez Polskie Siły Zbrojne. Loty demonstracyjne podczas Radom Air Show stanowią oficjalny początek T129 Poland Roadshow.

W trakcie weekendu podczas Radom Air Show helikopter T129 ATAK po raz pierwszy został zaprezentowany polskiej publiczności. Miłośnicy i entuzjaści lotnictwa byli zachwyceni osiągami i zwrotnością helikoptera T129 ATAK podczas dwóch 20-minutowych lotów demonstracyjnych. Wysocy rangą goście z Polski oglądali demonstrację wspólnie z turecką delegacją podczas wydarzenia, którego gospodarzem był Dyrektor ds. Programów spółki TAI Sunar Oktay. Wśród szacownych gości spółki TAI znajdował się Jego Ekscelencja Ambasador Turcji w Polsce Yusuf Ziya OZCAN oraz inni członkowie Ambasady Republiki Turcji i przedstawiciele polskiego przemysłu.

T129 ATAK POLAND ROADSHOW_PL

Podczas T129 Poland Roadshow helikopter T129 ATAK zostanie zaprezentowany polskim i tureckim specjalistom, urzędnikom, partnerom przemysłowym oraz mediom podczas zamkniętego wydarzenia na lotnisku Warszawa-Babice w piątek 28 sierpnia 2015 r. Helikopter pojawi się ponownie na stoisku TAI podczas MSPO w Kielcach w dniach 1-4 września 2015 r. – tym razem w formie prezentacji statycznej.

T129 ATAK

Zaawansowany helikopter szturmowy i rozpoznania taktycznego T129 ATAK to helikopter dwumiejscowy nowej generacji w układzie tandem wyposażony w dwa silniki, zaprojektowany z myślą o przeprowadzaniu misji bojowych i rozpoznawczych. T129 ATAK łączy w sobie zupełnie nową filozofię systemu, w tym wydajne silniki (LHTEC CTS 800-4A), nowoczesną awionikę, systemy wizyjne oraz systemy uzbrojenia, zmodyfikowany płatowiec, nowy układ napędowy i nowe śmigło ogonowe. T129 ATAK został zoptymalizowany, aby sprostać wymaganiom stawianym przez najtrudniejsze warunki geograficzne i środowiskowe.

T129 ATAK-01

Pierwsza partia helikopterów T129 ATAK została już dostarczona Tureckim Siłom Zbrojnym i wspierają one misje prowadzone przez Turecką Armię. Jako kluczowy członek NATO, Tureckie Siły Zbrojne od zawsze znajdują się w grupie liderów w zakresie innowacyjnych technologii obronnych. Dzięki mocnemu wsparciu Tureckich Sił Zbrojnych, oczekuje się, że znaczące zainteresowanie międzynarodowe helikopterem T129 ATAK, jako doskonałym helikopterem szturmowym, zwiększy się jeszcze bardziej.

T129-ATAK-02

Źródło: Turkish Aerospace Industries, Inc.