Tajfun Jebi zaburza terminowość inwestycji w Elektrociepłowni Żerań

18 lipca 2019, 13:30 Alert

Polimex-Mostostal poinformował o zawarciu aneksu do umowy na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań.

PGNiG Termika: Budowa nowego bloku Elektrociepłowni Żerań na półmetku Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
PGNiG Termika: Budowa nowego bloku Elektrociepłowni Żerań na półmetku Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

Polimex-Mostostal, wspólnie firmami z grupy Mitsubishi Hitachi Power System, realizuje inwestycje bloku gazowo-parowego w należącej do PGNiG Termika Elektrociepłowni Żerań. W środę spółka poinformowała w komunikacie o podpisaniu aneksu do umowy na realizację tego kontaktu. Zgodnie z aneksem, okres w trakcie którego wykonawca zobowiązał się doprowadzić do podpisania protokołu przejęcia bloku do eksploatacji, uległ przedłużeniu do 40 miesięcy i 21 dni od dnia zawarcia kontraktu.

Zmianę terminu wykonawcy uzasadniają tajfunem „Jebi”, który przechodził nad Japonią 4 września 2018 roku. Jak podano w komunikacie, działanie tajfunu skutkowało uszkodzeniem elementów wyposażenia turbiny gazowej w sposób uniemożliwiający udzielenie wynikającej z kontraktu pełnej gwarancji jakości i rękojmi za ich wady fizyczne. Zamawiający oraz wykonawca uznali to zdarzenie za działanie siły wyższej, postanawiając o wydłużeniu terminu realizacji kontraktu o czas niezbędny do usunięcia skutków.

Pierwotnie kontrakt miał być zrealizowany w terminie 36 miesięcy od dnia jego zawarcia. W styczniu br. w związku rozszerzeniem zakresu prac termin został wydłużony o miesiąc. W ramach inwestycji w EC Żerań powstaje blok gazowo-parowy o mocy 497 MWe i 326 MWt.

CIRE.pl