BezpieczeństwoEnergetykaGaz.Ropa

Tajna operacja Ukrainy na platformach naftowych Krymu to policzek dla Rosji (WIDEO)

Operacja sił specjalnych Ukrainy na platformach naftowych zajętych przez Rosję. Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Operacja sił specjalnych Ukrainy na platformach naftowych zajętych przez Rosję. Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Wywiad wojskowy Ukrainy odzyskał kontrolę nad szeregiem platform wiertniczych na Morzu Czarnym przejętych przez Rosjan po nielegalnej aneksji Krymu. Jest tym samym bliżej tego okupowanego półwyspu i utrudnia Rosji prowadzenie operacji wojskowych.

Reuters podaje, że platformy te służyły Rosjanom do organizacji operacji wojskowych w ramach inwazji, dzięki rozmieszczeniu tam systemów obserwacji. Wywiad wojskowy Ukrainy HUR zdołał je przejąć dzięki akcji sił specjalnych na pontonach, którym miał próbować przeszkodzić rosyjski samolot wojskowy, ale został zmuszony do odwrotu.

– Odzyskanie kontroli nad tzw. Wieżami Bojko miało dla nas znaczenie strategiczne i w jego skutek Rosja straciła możliwość wykorzystywania ich do celów wojskowych – tłumaczy HUR w materiale wideo opublikowanym w mediach społecznościowych. Według wywiadu ukraińskiego „Rosja została pozbawiona możliwości pełnej kontroli wód Morza Czarnego”. Wieże Bojko zostały tak nazwane za nazwiskiem ministra energetyki Jurija Bojko z rządu Mykoły Azarowa, który prowadził rozwój wydobycia na morzu.

Materiał HUR jest dostępny na Twitterze oraz w innych mediach społecznościowych:

– Musieliśmy wykorzystać element zaskoczenia. Gdyby wróg się zorientował wcześniej, mógłby jakoś zareagować. To był policzek dla wroga – powiedział żołnierz biorący udział w operacji nagrany na wideo HUR. Uczestnicy operacji wykorzystali drony do rozpoznania planu platform, a także rozmieszczenia min morskich.

Platformy wydobywcze ukraińskiego Czernomornieftegazu należącego do Naftogazu dawały Ukrainie około miliarda metrów sześciennych gazu rocznie przy zapotrzebowaniu rzędu 20 mld. Zostały przejęte po nielegalnej aneksji Krymu. Wtedy także ustały poszukiwania złóż niekonwencjonalnych z udziałem firm zagranicznych jak Exxon Mobil czy Shell. Gazprom nielegalnie przejął spółkę Czernomorneftegaz.

Żołnierze HUR zdemontowali rosyjski radar, przejęli amunicję i inne aktywa znalezione na wieżach Bojko i udali się do domu.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Ukraina żąda od Rosji zwrotu zagrabionych wiertni


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X