TANAP: Do wakacji ma być gotowy kolejny odcinek Korytarza Południowego

8 grudnia 2017, 06:45 Alert

Gazociąg Transanatolijski (TANAP) zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2018 roku – informują tureckie media, powołując się na źródła w tamtejszym Ministerstwie Energetyki. To kolejny element planowanego Korytarza Południowego.

Spawanie gazociągu. fot. Gazprom
Spawanie gazociągu. fot. Gazprom

Ich zdaniem prace nad zakończeniem budowy uległy przyspieszeniu. Wcześniej szef tureckiego resortu energii Berat Albayrak mówił, że do końca 2017 roku stopień zaawansowania prac projektu wyniesie 94%. Według niego testy połączenia miałyby się rozpocząć pod koniec tego roku.

Gazociąg Transanatolijski

Projekt TANAP przewiduje transport gazu z pola Shach Deniz w Azerbejdżanie do zachodnich granic Turcji. Gaz zostanie dostarczony do Turcji w 2018 roku, a po zakończeniu budowy Gazociągu Transadriatykiego (TAP) do Europy. Stanie się to na początku 2020 roku.

Długość TANAP wynosi 1850 kilometrów, a początkowa przepustowość wyniesie 16 mld m3 gazu. Około 6 mld m3 tego gazu ma zostać dostarczonych do Turcji, pozostały wolumen zostanie przekierowany do Europy.

Korytarz Południowy

Gazociąg Tranasanatolijski to element Korytarza Południowego, czyli sieci gazociągów mającej zapewnić Europie dostawy kaspijskiego gazu. Ma wsparcie Komisji Europejskiej i zaangażowały się w niego firmy europejskie.

AzerNews/Piotr Stępiński

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl