PGNiG S.A. nie złożyło do Komisji Europejskiej wniosku o wszczęcie odrębnego/drugiego postępowania antymonopolowego przeciwko Gazprom – informuje spółka w wydanym komunikacie. Zgodnie z przekazem agencji TASS, PGNiG miało złożyć na początku 2017 roku skargę do Komisji Europejskiej w sprawie możliwego naruszenia prawa antymonopolowego przez rosyjski Gazprom oraz jego spółkę-córkę Gazprom Export. TASS powoływał się na raportu finansowy firmy gazowej z Rosji.
Przekaz TASS
W dokumencie można przeczytać, że PGNiG uznało, iż Gazprom naruszył prawo antymonopolowe UE poprzez niesprawiedliwą politykę cenową w stosunku do polskiej firmy, a także poprzez powstrzymywanie transgranicznego handlu gazem – podaje za dokumentem TASS.
Gazprom poinformował rosyjską agencję, że rozpoczęcie postępowania nie oznacza, że wejdzie on w formalną fazę i nie oznacza automatycznie winy firmy. – W tym momencie nie da się określić potencjalnie negatywnego efektu trwającego postępowania na działalność Gazpromu w Europie i jego finansową sytuację jako całości – czytamy w raporcie.
Polska zapowiedziała, że nie zamierza przedłużać kontraktu PGNiG-Gazprom obowiązującego do 2022 roku w obecnej formie. Domaga się bardziej elastycznych warunków i krytykuje kontrowersyjne klauzule. Jednocześnie szuka możliwości sprowadzenia gazu z nowych kierunków. 27 kwietnia PGNiG poinformowało o zakupieniu spotowej dostawy LNG z USA. Wcześniej podobny ładunek sprowadziło z Norwegii. Wspiera także projekt budowy Korytarza Norweskiego podjęty przez operatorów z Polski, Danii i Norwegii, który wraz z terminalem w Świnoujściu dopełniłby projekt Bramy Północnej.
– Cena rosyjska jest absolutnie bezkonkurencyjna, ale negatywnie. Jest najdroższa – podkreślił na konferencji prasowej poświęconej dostawom LNG z USA wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak odpowiedzialny za portfel dostaw spółki.
PGNiG dementuje
-Informujemy, że wbrew niektórym doniesieniom medialnym, PGNiG S.A. nie złożyła do Komisji Europejskiej wniosku o wszczęcie odrębnego/drugiego postępowania antymonopolowego przeciwko Gazprom – czytamy w stanowisku firmy w odpowiedzi na materiał w prasie rosyjskiej.
Jak przypomina spółka, w dniu 9 marca 2017 r. PGNiG S.A. wystąpiła do Komisji Europejskiej w trybie art. 7 ust. 2 Rozporządzenia w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu (1/2003/WE) z wnioskiem o przyłączenie w charakterze wnioskodawcy (complainant) do postępowania antymonopolowego rozpoczętego w 2012 r. celem przedstawienia Komisji informacji ws. nadużyć Gazprom, które mogłyby być użyteczne w toczącym się już postępowaniu KE.
-Wnioskowi towarzyszyła prośba o udostępnienie zarzutów (statement of objections), których KE nie udostępniła do dnia dzisiejszego, a które powinny być udostępnione zgodnie z art. 6 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie trybu prowadzenia przez Komisję postępowań na podstawie art. 81 i 82 Traktatu (773/2004/WE). PGNiG S.A. rozważa dalsze kroki proceduralne w tej sprawie – czytamy w komunikacie spółki.
Niezależnie od powyższego, PGNiG S.A. informuje, że w ramach postępowania antymonopolowego rozpoczętego w 2012 r., przedstawi w przewidzianym terminie własne stanowisko w zakresie procedury badania rynku (market test).
TASS/Wojciech Jakóbik/Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
AKTUALIZACJA: GODZ 17:00, 27.04.2017