Kogeneracyjny blok 460 MW w elektrowni Łagisza, który od dwóch sezonów pełni rolę podstawowego źródła ciepła dla 20 tys. mieszkań w Będzinie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, jest już gotowy na kolejny sezon grzewczy. Tauron Wytwarzanie zakończył na terenie zakładu bieżące prace modernizacyjne.
Z początkiem maja w Elektrowni Łagisza rozpoczął się 90-dniowy, tzw. średni, planowy remont bloku o mocy 460 MW. Jego zakres podyktowany był standardowym zużyciem eksploatacyjnym, a czas trwania prac wynikał z potrzeby remontu chłodnicy spalin. Jest ona jednym z kluczowych urządzeń ciągu technologicznego, którego praca znacząco wpływa na zwiększenie sprawności bloku. Jednocześnie prowadzony był remont samego kotła. Przeprowadzono również przegląd i częściową wymianę poszycia zasobników węgla – wynikającą z ich naturalnego zużycia.
– Działania zapobiegawcze, polegające na kompleksowym przeglądzie urządzeń blokowych, pozwalają na wykrycie ewentualnych ognisk potencjalnych awarii – mówi Sebastian Gola, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie – Dzięki takiemu podejściu maksymalnie ograniczamy ryzyko przerw w dostawach energii elektrycznej i ciepła do naszych odbiorców – dodaje prezes Gola.
Od uruchomienia w 2009 roku łagiski blok 460 MW przepracował ponad 65 tys. godzin. Energia elektryczna wyprodukowana w tym czasie odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu blisko 750 tys. gospodarstw domowych.
Elektrownia Łagisza stabilnym źródłem ciepła
W 2020 r. TAURON zakończył projekt uciepłownienia Elektrowni Łagisza. Łącznie na ten proces złożyły się trzy zadania. Pierwszym było dostosowanie turbiny bloku 460MWe do pracy w kogeneracji (proces równoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła grzewczego). Drugim zadaniem była zabudowa podgrzewaczy ciepłowniczych oraz modernizacja stacji ciepłowniczej. Trzecim natomiast zabezpieczenie dostaw ciepła polegające na budowie szczytowo–rezerwowego źródła ciepła, składającego się z czterech kotłów olejowych. Dzięki inwestycjom powstał kompletny układ do wytwarzania ciepła sieciowego o mocy 150 MWt w źródle podstawowym i 144 MWt w źródle rezerwowo-szczytowym.
Produkcja energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji jest najbardziej efektywnym sposobem wykorzystania energii chemicznej paliw.
Modernizacja bloku 460MWe przełożyła się na zwiększenie sprawności energetycznej netto (dzięki wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu) z niespełna 43 procent (wyłącznie w kondensacji) do 54 procent (w trybie maksymalnej kogeneracji), a także na zmniejszenie jednostkowego zużycia spalanego paliwa i redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska na jednostkę wyprodukowanej energii i ciepła. Obecnie blok 460 MW plasuje się w czołówce najefektywniejszych węglowych jednostek krajowego systemu elektroenergetycznego.
Tauron