Tauron zawarł umowę kredytu na kwotę 750 milionów złotych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Środki z kredytu przeznaczone zostaną na finansowanie bądź refinansowanie wydatków w inwestycje w odnawialne źródła energii oraz rozwój sieci dystrybucyjnych – podała spółka w komunikacie.
Inwestycje w sieci dystrybucyjne są kluczowym elementem skutecznej transformacji energetycznej. W Polsce infrastruktura przesyłowa średnio liczy 50-70 lat i nie jest przystosowana do nagłych przyrostów mocy z odnawialnych źródeł energii, co skutkuje wyłączaniem instalacji w okresie nadprodukcji energii. Dzięki takim inwestycjom spółki energetyczne będą mogły skuteczniej wykorzystać wyprodukowaną energię z farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
Tauron wyjaśnia, że kredyt pozyskany z Banku Gospodarstwa Krajowego stanowi kolejne źródło finansowania realizacji dwóch priorytetowych kierunków inwestycyjnych Grupy Tauron to jest: budowy odnawialnych źródeł energii oraz modernizacji i rozwoju sieci elektroenergetycznych.
– Nowe finansowanie będzie mogło zostać wykorzystane przez Tauron w ciągu kolejnych dwóch lat, a jego spłata ustalona została na okres 2027-2032. Zaangażowanie zewnętrznego finansowania jest niezbędne, aby transformacja energetyczna następowała w możliwie krótkim czasie – inwestycje w sektorze energetycznym wymagają bowiem dużych nakładów inwestycyjnych, a zwrot z tych inwestycji rozłożony jest w dłuższym okresie czasu. Tym bardziej cieszy nas fakt, iż Bank Gospodarstwa Krajowego konsekwentnie wspiera realizację celów strategicznych Grupy Tauron – mówi Krzysztof Surma, wiceprezes ds. finansowych Grupy Tauron. – Kluczowym obszarem biznesowym Grupy Tauron jest obszar dystrybucji generujący w ostatnich latach istotnie ponad 60 procent EBITDA naszej organizacji. Stąd, wraz z obszarem OZE, jest to obecnie nasz najważniejszy kierunek inwestycyjny. Bez przebudowy sieci, niezależnie od tego ile energii z OZE wyprodukujemy, system elektroenergetyczny nie będzie funkcjonował efektywnie – dodaje.
Jak podaje spółka, w roku 2023 budżet inwestycyjny Grupy Tauron w obszarze dystrybucji sięgnął kwoty 2,4 mld zł, a w 2024 roku wydatki na ten cel planowane są w kwocie ok. 3 mld zł. Łączna moc zainstalowana w OZE wyniosła 606 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych).
Tauron / Jacek Perzyński
KPO pomoże Tauronowi wymazać „białe plamy” Internetu na południu Polski