AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce, zapewni prąd 50-tysięcznemu miastu dzięki Tauronowi

– Przez wiele najbliższych lat nie możemy wyłączyć bloków węglowych, ale potrzebujemy innych źródeł energii. Dlatego inwestujemy w OZE – powiedział wiceprezes zarządu Tauron Artur Warzocha, komentując budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce.

Jak podkreśla Tauron, budowa tak dużej elektrowni ze źródeł odnawialnych, jest realizacją strategii ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 80 procent do 2030 roku. – Przez wiele najbliższych lat nie możemy wyłączyć bloków węglowych, ale potrzebujemy innych źródeł energii. Dlatego inwestujemy w OZE – skomentował wiceprezes zarządu Tauron Artur Warzocha, na otwarciu budowy elektrowni w Mysłowicach. Instalacja będzie mieć wielkość 22 boisk piłkarskich, czyli zajmie powierzchnie 16 hektarów gruntów poprzemysłowych. Elektrownia powstanie na terenach byłych składowiskach odpadów spaleniskowych w instalacji składającej się z 94 tysięcy paneli słonecznych, które łącznie wyprodukują moc 100 MW. Taka produkcja energii odpowiada potrzebom 50-tysięcznego miasta. Oficjalne rozpoczęcie budowy odbyło się w czwartek 14 lipca, gdzie przedstawiciele Taurona, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, oficjalnie wbili łopaty w ziemie inwestycji, rozpoczynając kolejny etap dla rozowju transformacji energetycznej.

Tauron zainwestował w transformację i niezależność energetyczną

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, potrzeba inwestycji w niskoemisyjne źródła energii znacznie się wzrosła. – Wchodzimy w kolejny etap. To już nie tylko projekt proekologiczny, ale przed wszystkim uniezależni nas od źródeł energii zza wschodniej 
granicy – zaznaczył minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda na konferencji prasowej Taurona w Mysłowicach. Spółka widzi w OZE więcej korzyści niż tylko transformacje energetyczną na rzecz ratowania klimatu. Od miesięcy przemysł energetyczny mierzy się z nowym zagrożeniem którym jest, coraz bardziej realne, ubóstwo energetyczne spowodowane sporami politycznymi. – Tego typu inwestycje będą pojawiały się w całej Polsce. Ważna dla KE oraz dla rządu jest dywersyfikacja źródeł energii, to bardzo istotne żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie i żeby rozwijać takie inwestycje w całej Polsce – dodał minister Puda.

Budowę farmy podzielona na dwa etapy

Zgodnie z planami spółki, elektrownia ma być gotowa do produkcji energii w drugiej połowie 2023 roku. Jak podkreślił Artur Warzocha z Taurona, farma zacznie zarabiać jak tylko zostanie uruchomiona. Zanim to się stanie, firma musi zrealizować dwa etapy budowy elektrowni. Na początku do eksploatacji zostanie oddana część o mocy 37 MW, która zostanie opłacona dzięki nieoprocentowanej pożyczce w wysokości 82,5 milionów złotych. Wsparcie dla spółki zagwarantował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dając Tauronowi możliwość umorzenia 24 milionów kosztów. Druga część instalacji będzie mieć moc około 60 MW.

Technologia potrzebna do wybudowania farmy, w tym przede wszystkim panele słoneczne, zostaną dostarczone z Chin. Państwo Środka jest głównym producentem części do fotowoltaiki, zapełniając rynek swoimi produktami w 80 procentach. W ostatnich dniach, Australia i Stany Zjednoczone zdecydowały o całkowitym odcięciu się od dostaw surowców sprowadzanych z Chin, w obawie o całkowitą zależność energii słonecznej od jednego państwa. – My jesteśmy zapewniani, że łańcuch dostaw nie zostanie przerwany. Ceny materiałów oczywiście skoczyły w górę. Ale obserwujemy uspokojenie trendu wzrostowego i możliwe, że niedługo będziemy mogli mówić o zbilansowaniu kosztów – zapewnił Andrzej Warzocha, odpowiadając na pytanie o rosnące koszty części pochodzących z Azji.

Tauron/Maria Andrzejewska 

Ziemnicki: Orbitalna fotowoltaika może zrewolucjonizować świat


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X