Tauron kończy budowę swojej największej farmy fotowoltaicznej (WIDEO)

22 lutego 2023, 16:15 Alert

Tauron kończy budowę farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach. Zamontował już ponad 60 tys. paneli, czyli 73 procent wszystkich, które planuje tam umieścić. Montaż konstrukcji stalowych został ukończony w 97 procentach.

Panele fotowoltaiczne. Mikroinstalacja OZE. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Panele fotowoltaiczne. Mikroinstalacja OZE. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Tauron buduje farmę fotowoltaiczną w Mysłowicach. Zamontował już ponad 60 tys. paneli fotowoltaicznych (73 procent), a montaż konstrukcji stalowych osiągnął zaawansowanie na poziomie 97 procent. Farma w Mysłowicach będzie największą elektrownią słoneczną Taurona o docelowej mocy 100 MW. W pierwszym etapie planowane jest uruchomienie 37 MW, a energia popłynie stąd jeszcze w tym roku – podaje spółka w komunikacie.

– Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu Taurona, w tej chwili w budowie mamy cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 140 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW. Przywracanie terenom poprzemysłowym ich wcześniejszej funkcji, przynosi podwójną korzyść środowiskową. Z jednej strony tereny, które dotychczas funkcjonowały jako nieużytki zyskują kolejne życie, z drugiej – pełnią istotną rolę w procesie produkcji zielonej energii – mówi Paweł Szczeszek, prezes Taurona.

 

Elektrownia powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu 2022 roku. Instalacja będzie się składać z 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450Wp każdy. Łączna powierzchnia inwestycji to 16 ha.

Tauron/Jędrzej Stachura

Skłodowska: Fotowoltaika na gruntach rolnych i dopłaty unijne. Czy da się je pogodzić?