AlertEnergetykaOZE

Tauron wylewa fundamenty pod farmę wiatrową w województwie zachodniopomorskim

Tauron/Farma wiatrowa Mierzyn. Fot. Jędrzej Stachura

Farma wiatrowa Mierzyn. Fot. Jędrzej Stachura

Tauron rozpoczął budowę farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Spółka zainstaluje tam 15 turbin o łącznej mocy 58,5 MW, dzięki czemu ma zaopatrzyć w energię ponad 68 tys. gospodarstw domowych.

Tauron rozpoczął wylewanie fundamentów jednego z piętnastu wiatraków, które będą tworzyć farmę wiatrową Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Trwają prace związane z przygotowaniem terenu pod instalację turbin, w tym budowa dróg dojazdowych, którymi zostaną przetransportowane na teren farmy.

Spółka zaznacza, że inwestycja w Mierzynie to jeden z kluczowych projektów w drodze ku realizacji strategii oraz przyspieszenia Zielonego Zwrotu, który zakłada zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym. – Przełoży się ona na wymierne korzyści w postaci ilości energii odnawialnej w sieci, a przez to przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, co również wpłynie na poprawę jakości powietrza – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

– Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim w czerwcu zeszłego roku. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 roku – mówi Wojciech Więcławek, prezes Tauron Zielona Energia.

Tauron posiada jedenaście farm wiatrowych w Polsce, na których pracuje dwieście turbin o łącznej mocy 416 MW. Obecnie buduje kolejne cztery farmy wiatrowe o mocy 140 MW i jedną fotowoltaiczną o mocy 50 MW. Energia z tych instalacji ma popłynąć do mieszkańców już w 2024 roku.

Najnowsza strategia Taurona zakłada zwiększenie mocy ze źródeł odnawialnych. Według planów, w 2025 roku koncern ma dysponować 1600 MW z elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. Pięć lat później (w 2030 roku) ma to być już 3700 MW, czyli około 80 procent miksu wytwórczego.

Jędrzej Stachura

Prezydent podpisał ustawę uwalniającą częściowo wiatraki


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X