Tkocz: Miejsca pracy w energetyce to koszt, ale też inwestycja

7 kwietnia 2021, 13:00 Energetyka

– Należy wykorzystać nowoczesne trendy do stworzenia miejsc pracy w miejsce zamykanych bloków energetycznych – ocenia Bogdan Tkocz z Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Taurona. – Miejsca pracy to nie tylko koszt, ale inwestycja – dodaje.

fot. pixabay.com

Rada Społeczna Taurona wystosowała pismo zarządu w celu wyznaczenia terminu spotkania w związku z napiętą sytuacją w firmach energetycznych. Komitet Protestacyjny również wystosuje pismo w tej sprawie, biorąc pod uwagę  informację  którą przekazano  podczas spotkania prezydium rady społecznej z radą nadzorczą o kolejnym poszerzeniu  składu członków zarządu Tauron Polska Energia. Biorąc pod uwagę, że już kiedyś zarząd Taurona był czteroosobowy a w jego skład wchodził w poprzednim Zarządzie Kamil Kamiński jest to decyzja uzasadniona. Nieoficjalnie można usłyszeć o kolejnym transferze z  Polskiej Grupy Energetycznej.

Nowy prezes Paweł Strączyński zapowiedział uwolnienie potencjału i otwarcie się jeszcze bardziej na zielony zwrot ku energetyce odnawialnej. Chcemy poznać nową strategię Grupy Tauron i na czym ma polegać uwolnienie jej potencjału. Miejsca pracy to nie tylko koszt, ale inwestycja. Mogą się pojawić w różnych obszarach. Przykładami są wytwórstwo tworzyw sztucznych i opakowań biodegradowalnych, recykling ogniw fotowoltaicznych, wychwytywanie dwutlenku węgla. Zwiększenie możliwości wytwarzania energii to ważny aspekt w kontekście importu energii elektrycznej, ale liczą się również inwestycje w stabilne aktywa wytwórcze w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dużym wyzwaniem Taurona jest również energetyka wodna i jej modernizacja a nawet potrzebna decyzja rządu o podniesieniu jej rangi w strategii energetycznej. Budowa jednej elektrowni wodnej i modernizacji kolejnych to kilkadziesiąt miejsc pracy i inwestycja ,która może być zrealizowana przez polski kapitał. W Małopolsce w Rożnowie można stworzyć miejsca pracy w zamian za likwidację ich w Małopolsce Zachodniej wraz z wygaszaniem górnictwa.

W międzyczasie odbyło się kilka spotkań z samorządami w sprawie przyszłości Elektrowni Łaziska. Należy rozważyć możliwości stworzenia nowych miejsc pracy i obrony istniejących. Jednorazowe osłony w dobie nadchodzącej recesji nie rozwiążą problemu. Polska Grupa Energetyczna stworzyła Centrum Rozwoju Kompetencji. To dobry pomysł. Należy wykorzystać nowoczesne trendy do stworzenia miejsc pracy w miejsce zamykanych bloków energetycznych. W Krakowie istnieje Krakowski Park Technologiczny, a w Łaziskach Muzeum Energetyki i należy pomyśleć o wykorzystaniu tej lokalizacji i przekazaniu jednego bloku 125 MW do celów edukacyjnych dającej kolejne miejsca pracy.

Czy znajdziemy wspólnie potencjał by wykorzystać ten potencjał z pomocą środków unijnych?

Tkocz: Związkowcy powinni stworzyć własną strategię energetyczną