Tauron nadal szuka kupców na aktywa

15 listopada 2019, 13:00 Alert
Konferencja wynikowa III kw. 2019. Fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Konferencja wynikowa III kw. 2019. Fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Trwa proces poszukiwania nabywców aktywów Taurona. Były prowadzone wstępne rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi, ale nie podjęliśmy żadnych decyzji co do dalszych etapów transakcji – powiedział Marek Wadowski , wiceprezes ds. finansowych spółki, odpowiadając na pytania BiznesAlert.pl.

W sierpniu katowicki Węglokoks ogłosił, że jest zainteresowany powiększeniem swoich aktywów wydobywczych i przeprowadzi due diligence kopalni Janina, badając zakład pod względem finansowym i technicznym. Wyniki mają przesądzić o zainteresowaniu Węglokoksu potencjalnym przejęciem kopalni. Pod koniec września Dziennik Gazeta Prawna informował, że należąca do czeskiej grupy energetycznej EPH spółka PG Silesia jest zainteresowana odkupieniem kopalni Janina.

W maju Tauron zapowiedział sprzedaż najbardziej nierentownej kopalni Janina, potencjalną sprzedaż spółki Tauron Ciepło, akcji w spółce Elektrociepłownia Stalowa Wola oraz PGE EJ1. Łącznie na transakcjach mógłby zarobić ponad dwa miliardy złotych, co pozwoliłoby na pokrycie strat segmentu wydobycia. DGP poinformował, że w tym roku wydobycie węgla w Tauronie ma spaść o ok. 1,2 mln ton wobec ok. 5 mln ton w 2018 roku.

Piotr Stępiński