Zespół Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych otrzymał od Tauron Polska Energia laboratorium. W skład pracowni wchodzą: dwumodułowy zestaw do nauki instalacji i eksploatacji inteligentnych domów, a także stanowiska dydaktyczne związane z automatyką przemysłową.
„Laboratoria TAURONA” to program społeczny, w ramach którego firma zakłada w klasach patronackich nowoczesne pracownie do nauki przedmiotów technicznych. Celem inicjatywy jest zapewnienie uczniom i nauczycielom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Projekt adresowany jest do młodzieży, ale również do nauczycieli, którzy wiedzę przekazują.
– Nowa pracownia wzbogaciła bazę dydaktyczną naszej szkoły w zakresie kształcenia zawodowego. Umożliwia ona nauczycielom doskonalenie procesu dydaktycznego w kierunkach: technik energetyk i technik elektryk. Nasi uczniowie będą mieli możliwość uczenia się nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle. Uczniowie ZSEiU uzyskują świetne wyniki w egzaminach zawodowych, możemy pochwalić się stuprocentową zdawalnością egzaminów techników elektryków. Dzięki nowemu laboratorium absolwenci naszej szkoły będą bardzo dobrze przygotowani do podjęcia pracy w przemyśle, a szczególnie w sektorze energetycznym. Z pewnością wzrośnie ich atrakcyjność na rynku pracy i być może zasilą szeregi pracowników firmy Tauron – mówi Anna Jadasz dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Usługowych.
Obecnie w klasach pod patronatem Tauron Serwis uczą się uczniowie w 1 i 2 klasie technikum w zawodzie technik energetyk a blisko połowa z 400 uczniów naszej szkoły będzie szukała zatrudnienia w szeroko rozumianej branży elektrycznej i energetycznej.
– Inwestujemy w uczniów i szkoły kierując się długofalowym interesem firmy. Pędząca polska gospodarka potrzebuje stabilnych dostaw energii, energetyka zaś potrzebuje wysoko wyspecjalizowanych fachowców. Tauron będąc firmą społecznie odpowiedzialną, dba by dzieci i młodzież z zainteresowaniem odkrywały świat, który je otacza, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów i pomocy dydaktycznych, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia, uczyć i inspirować – tłumaczy Łukasz Zimnoch, Rzecznik Prasowy Tauron Polska Energia.
Wyposażenie laboratorium stanowią dwa kompletne zestawy. Pierwszy z nich składa się z dwóch modułów to zestaw do nauki instalacji i eksploatacji inteligentnych domów. Bezprzewodowa automatyka domowa oraz smart domofon pozwalają na swobodne sterowanie za pomocą smartfona czy tabletu.
Drugi zestaw to stanowiska dydaktyczne związane z automatyką przemysłową. Zestaw ten pozwala na odtworzenie wielu scenariuszy umożliwiając sterowanie za pomocą sterowników PLC i regulatora przemysłowego procesami przemysłowymi. Regulacja temperatury regulatorem przemysłowym, regulacja poziomu cieczy sterownikiem PLC oraz regulacja przepływu cieczy sterownikiem PLC daje pełny obraz wielu procesów przemysłowych, w tym tych związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki laboratorium technicy elektrycy nauczą się projektować systemy automatyki domowej, a odtworzenie procesu technologicznego w środowisku laboratoryjnym pozwala na lepsze jego zrozumienie przez techników energetyków.
Grupa Tauron posiada już 47 klas patronackich, które przygotowują uczniów do profesji związanych z energetyką i górnictwem. Najzdolniejsi uczniowie mają zapewnione stypendia oraz gwarancję zatrudnienia w Grupie. W szeroki program działań edukacyjnych prowadzonych przez Tauron wpisuje się także współpraca ze środowiskiem naukowym i akademickim. Obecnie działania edukacyjno-badawcze prowadzone są z dwunastoma uczelniami wyższymi m.in. z Politechniką Śląską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Politechniką Opolską czy Politechniką Warszawską.
Tauron