Tauron może realnie pomóc zmniejszyć rachunki za energię

19 maja 2023, 11:46 Alert

Blisko 80 procent właścicieli mikroinstalacji w TAURONIE zainstalowało ją z chęci wygenerowania oszczędności – wynika z badań firmy. Produkcja prądu ze słońca, efektywniejsze ogrzewanie domu i naprawy domowych urządzeń to rozwiązania energetycznego lidera przynoszące realne oszczędności w domowych budżetach.

Panele PV na wodzie - zbiornik w Łapinie / Fot. Energa Wytwarzanie

Dzięki rozwiązaniom, które przynoszą oszczędności wspieramy gospodarstwa domowe w efektywnym pozyskiwaniu i gospodarowaniu energią. Włączamy klientów do Zielonego Zwrotu i tym samym do sieci energetycznej TAURONA podłączona jest już blisko jedna trzecia wszystkich mikroinstalacji w Polsce. – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Szacujemy też, że tylko w tym roku kolejne 2 mln złotych z naszego programu dofinansowania trafi do domowych budżetów klientów, którzy zdecydują się na wymianę ogrzewania na bardziej wydajnedodaje.

Eksperci TAURONA zwracają uwagę na opłacalność instalacji fotowoltaicznychNa największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej. Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja energii wytworzonej przez tę instalację, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe i można znacząco obniżyć rachunki za energię.

Dodatkowo w ramach wsparcia klientów, którzy posiadają już funkcjonującą instalację fotowoltaiczną, TAURON w ramach usługi Ochrona fotowoltaiki 24H, umożliwia unikalne ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej, obejmujące jej urządzenia oraz potencjalną utratę przychodów na skutek nieczynnej mikroinstalacji.

Oszczędności klientów związane są z wielkością produkcji energii elektrycznej. W tym zakresie ubezpieczyciel odpowiada za stratę finansową ubezpieczonego spowodowaną wystąpieniem niższej produkcji energii elektrycznej niż zakładana teoretycznie dla danej mikroinstalacji do 4500 zł w każdym rocznym okresie ubezpieczenia.

Niemal połowa klientów TAURONA korzysta z dodatkowych usług i produktów marki. Jednymi z najpopularniejszych są usługi serwisantów, z pomocą których można między innymi naprawić domowe sprzęty AGD/RTV, takie jak telewizor, pralka czy lodówka.

Energetyczny lider kontynuuje w tym roku swój program dotacji do wymiany ogrzewania pn. „Ogrzej się z TAURONEM”. Ze zwiększonej w tym roku dopłaty wynoszącej nawet 4400 zł można skorzystać będąc właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i chcąc wymienić stare źródło ciepła na nowe i efektywniejsze.

Dofinansowanie obejmuje wymianę dotychczasowego źródła ciepła na rozwiązania o wyższej klasie efektywności energetycznej. Bezzwrotne dofinansowanie przyznawane jest w tym roku na pompę ciepła.

Oszczędności dla gospodarstw domowych zapewniają także ograniczone ceny prądu w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej. Wszystkie gospodarstwa domowe, bez konieczności składania oświadczenia, będą korzystać z zamrożonych cen do limitu zużycia 2000 kWh.

Klienci, którzy są uprawnieni do skorzystania z podwyższonych limitów 2600 kWh lub 3000 kWh muszą złożyć specjalne oświadczenia i mają na to czas do 30 czerwca

Kryzys energetyczny sprawił, że coraz więcej Polaków rozważa inwestowanie w mikroinstalacje OZE, które mogą realnie zmniejszyć rachunki za energię. Polskie spółki energetyczne oferują swoim klientom różne formy wsparcia, aby przyspieszyć transformację energetyczną i zmniejszyć wykorzystanie paliw kopalnych.

Tauron / Jacek Perzyński

Tauron zakończył montaż paneli na największej farmie fotowaltaicznej