Korea i Kanada chcą zmniejszyć zależność od surowców krytycznych z Chin

19 maja 2023, 11:10 Alert

Premier Kanady Justin Trudeau we wtorek przybył do Seulu podczas pierwszej od dziewięciu lat wizyty kanadyjskiego przywódcy. Oba kraje zamierzają rozszerzyć współpracę w obszarze bezpieczeństwa i surowców krytycznych wobec rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol i premier Kanady uzgodnili w środę zacieśnienie współpracy w zakresie minerałów krytycznych i kontynuowanie wspólnych wysiłków w celu odparcia zagrożeń nuklearnych i rakietowych ze strony Korei Północnej.

Po szczycie przywódcy podpisali protokół ustaleń w sprawie dostaw krytycznych minerałów, przejścia na czystą energię i bezpieczeństwa energetycznego, co, jak powiedzieli, pomoże pozycjonować kraje jako „globalnie konkurencyjnych graczy w obszarach, w tym baterii i pojazdów bezemisyjnych”.

– To będzie wspierać rozwój czystych technologii, które będą napędzać zielony i zrównoważony wzrost gospodarczy – napisali we wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu.

Interesujące jest, że Kanada ma wiele krytycznych minerałów takich jak lit, kobalt i nikiel, które są obecnie wykorzystywane do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV), a rząd w Seulu stara się pomóc producentom w zwiększeniu produkcji.

– Porozumienie o dalszej współpracy w zakresie czystych minerałów energetycznych pomoże Korei Południowej zdywersyfikować źródła pozyskiwania surowców i lepiej radzić sobie z amerykańską ustawą o redukcji inflacji (IRA) – podało południowokoreańskie ministerstwo przemysłu w oświadczeniu.

Warto zwrócić uwagę, że IRA wymaga, aby 40 procent wartości komponentów akumulatorów do pojazdów EV pochodziło ze Stanów Zjednoczonych lub wolnego partnera handlowego, takiego jak Kanada, w celu uzyskania dotacji w wysokości 3750 dolarów na pojazdy elektryczne.

Chiny dominują obecnie na rynku minerałów krytycznych do akumulatorów pojazdów EV, co ma kluczowe znaczenie dla celów dekarbonizacji krajów rozwiniętych.

Ponadto, we wspólnym oświadczeniu Korea Południowa i Kanada, które w tym roku obchodzą 60. rocznicę nawiązania stosunków dwustronnych, potępiły również północnokoreański program rakietowy i nuklearny oraz wezwały Pjongjang do powrotu do dialogu.

Zwracając się wcześniej do parlamentu Korei Południowej, Trudeau powiedział, że Kanada zobowiązała się do zwiększenia zaangażowania wojskowego w celu złagodzenia zagrożeń dla bezpieczeństwa regionalnego.

– Będziemy nadal wzywać Koreę Północną do powrotu do dialogu i dyplomacji – powiedział, premier Kanady, obiecując wsparcie dla wysiłków na rzecz budowy „beznuklearnego, pokojowego i dobrze prosperującego Półwyspu Koreańskiego”.

Nikkei Asia / Jacek Perzyński

Małe reaktory z USA dla Polski mogą też wyrosnąć w Korei