USA są bliżej rozstrzygnięcia losu kolejnego pakietu wsparcia Ukrainy

20 kwietnia 2024, 06:00 Alert

Izba Reprezentantów USA przegłosowała dalszą pracę nad pakietem pomocy Izraelowi, Tajwanowi i Ukrainie. Teraz przedmiotem głosowania będą poszczególne akty, w tym pomoc Ukraińcom warta 60 mld dolarów, której potrzebują do odpierania inwazji Rosji.

Kapitol. Fot. Wikimedia Commons
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Głosowanie proceduralne z piątku, 19 kwietnia zakończyło się wynikiem 316 kongresmenów za i 94 przeciwko dzięki małej większości Demokratów wspartej przez część Republikanów.

Prezydent USA zapowiedział, że jeśli wsparcie Ukrainy uzyska odpowiednią ilość głosów w Izbie Reprezentantów w głosowaniu zaplanowanym na wieczór czasu amerykańskiego 20 kwietnia a potem w Senacie, jak najszybciej podpisze ustawę w tej sprawie.

Pakiet rozwiązań przedstawionych do głosowania w Izbie zawiera między innymi zapisy o przekazaniu aktywów Rosji na rzecz Ukrainy, sankcje wobec Hamasu oraz Iranu a także przymus sprzedaży akcji właściciela Tik Toka przez rząd chiński, jeżeli ma uniknąć zakazu stosowania w USA.

Najważniejsze zapisy z punktu widzenia inwazji Rosji na Ukrainie dotyczą 60 mld dolarów wsparcia wojskowego, które ma pomóc odpierać nową ofensywę rosyjską przewidywaną na wiosnę oraz lato tego roku.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Opóźnienie pomocy USA utrudni Ukrainie obronę przed wojną energetyczną Rosji