Tauron i Rafako nie doszły do porozumienia, a termin ugody tuż tuż

1 marca 2023, 09:15 Alert

Miesiąc temu Tauron i Rafako osiągnęły wstępne porozumienie w sporze o blok Elektrowni Jaworzno i wyrażały nadzieję, że warunki ugody zostaną ustalone do 28 lutego. Negocjacje jednak nadal trwają, a ostateczny termin zawarcia ugody wypada już za tydzień.

Elektrownia Jaworzno. Fot. Tauron
Elektrownia Jaworzno. Fot. Tauron

Tauron i Rafako nie uzgodniły ostatecznych warunków ugody, która ma zostać podpisana ósmego marca. Negocjacje trwają, choć wcześniej obie strony wyrażały chęć ustalenia ostatnich szczegółów porozumienia do 28 lutego 2023 roku.

– Do wtorku nie doszło do uzgodnienia ostatecznych warunków ugody pomiędzy Rafako i jego spółką zależną a firmą Tauron Wytwarzanie w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie – poinformowało Rafako.

Spór pomiędzy Rafako i Tauronem trwa od miesięcy. Chodzi o blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno, który został wybudowany za ponad sześć miliardów złotych i uruchomiony z opóźnieniem w listopadzie 2020 roku. Już w czerwcu 2021 roku doszło do pierwszych usterek, z powodu których został wyłączony. Jednostka wznowiła pracę z końcem kwietnia 2022 roku, ale później była wyłączana jeszcze dwukrotnie. Rafako twierdzi, że powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Tauron uważa, że blok ma liczne wady i usterki, za które odpowiada wykonawca.

Rafako/Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

RAPORT: Saga Jaworzna może zakończyć się nacjonalizacją Rafako