EnergetykaGospodarka

Tauron otrzymał decyzję urzędu skarbowego o utracie statusu podatkowej grupy kapitałowej

Tauron. Fot. Jędrzej Stachura

Tauron. Fot. Jędrzej Stachura

– Tauron otrzymał decyzję Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdzającą wygaśnięcie z dniem 1 lipca 2024 roku decyzji o rejestracji umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej. Potencjalny negatywny wpływ tej decyzji na wynik finansowy netto grupy wyliczony za okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2024 roku wyniósłby ok. 140 miliona złotych – poinformowała spółka w komunikacie.

– (…) Finalna wysokość odsetek uzależniona będzie od momentu faktycznego rozliczenia ewentualnych zaległości podatkowych. Powyższe skutki nie będą miały wpływu na EBITDA i wynik operacyjny Grupy Tauron – napisano w komunikacie.

Naruszenie warunków

Spółka podała, że według naczelnika wygaśnięcie decyzji o rejestracji umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej nastąpiło na skutek naruszenia warunku posiadania przez spółkę co najmniej 75 procent udziałów w kapitale zakładowym Tauron Zielona Energia sp. z o.o. będącej członkiem podatkowej grupy kapitałowej Tauronu.

– Utrata statusu Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron powodowałaby konieczność indywidualnego rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i zapłatę podatku przez spółki tworzące Podatkową Grupę Kapitałową Tauron od dnia 1 stycznia 2023 roku – napisano w komunikacie.

Tauron wniesie odwołanie

Tauron zamierza wnieść odwołanie od tej decyzji i podejmie działania w celu przywrócenia podatkowej grupy kapitałowej.

– Spółka zamierza wnieść odwołanie od decyzji Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z uwagi na przekonanie o braku skuteczności procesu połączenia spółek Tauron Zielona Energia sp. z o.o. (spółka przejmująca) z 10 spółkami komandytowymi (spółki przejmowane) i tym samym obniżenia udziału spółki w kapitale zakładowym Tauron Zielona Energia sp. z o.o. ze 100 procent do 62,5 procent, co zostało zarejestrowane w dniu 1 lipca 2024 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym, a determinuje utrzymanie statusu Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron – napisano w komunikacie.

Biznes Alert / PAP

Tauron: Chcemy, aby rynek mocy utrzymał bloki 200 MW co najmniej do 2028 roku


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Sól z kopalni nie musi spływać do Odry. Co z projektem warzelni?

Od ponad trzydziestu lat w KGHM Polska Miedź podejmowane są koncepcje likwidacji odprowadzania wód zasolonych do Odry. Jedną z takich...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X