Tauron chce naprawić Jaworzno do 2022 roku. Analizuje różne scenariusze w relacjach z Rafako

7 września 2021, 21:30 Alert

Wciąż nie ma rozstrzygnięcia sporu o naprawę nowego bloku węglowego Elektrowni Jaworzno. Tauron rozważa różne scenariusze w relacjach z Rafako, głównym wykonawcą.

Komin w Elektrowni Jaworzno. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Komin w Elektrowni Jaworzno. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

– Dla Grupy Tauron priorytetem jest szybkie zakończenie naprawy bloku 910 MW w Jaworznie i ponowne uruchomienie jednostki w 2022 roku. Na początku sierpnia Tauron i Rafako wypracowały realny harmonogram przeprowadzenia prac naprawczych. Jeżeli jednak sytuacja firmy Rafako miałaby wpływ na realizacje tych prac, Tauron będzie analizował różne scenariusze w tym zakresie. – tłumaczy Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy Tauron.

– Tauron wykazywał się dużą elastycznością w relacjach biznesowych z Rafako, mając na uwadze najpierw uruchomienie bloku, a następnie naprawę jego części kotłowej. Kontrakt na realizacje inwestycji jest zabezpieczony gwarancjami, które wynoszą ponad 600 milionów złotych – mówi Zimnoch. – Zgodnie z założeniami Zielonego Zwrotu aktywność inwestycyjna Taurona koncentruje się na zwiększaniu potencjału OZE w miksie wytwórczym oraz modernizacji i rozwoju sieci dystrybucyjnej –  dodaje.

Rafako nie naprawiło wciąż zepsutego bloku Elektrowni Jaworzno. Przekonuje, że nie jest w stanie dokonać naprawy bo grozi mu upadłość.

Tauron/Wojciech Jakóbik