Tauron omawia wyniki z pierwszego półrocza 2024 roku (NA ŻYWO)
Grupa Tauron omówi dziś wyniki finansowe i operacyjne z pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z konferencji wynikowej. Jest ona aktualizowana na bieżąco.
Relacja z konferencji Grupy Tauron
14:05
Zakończyła się konferencja wynikowa Grupy Tauron. Dziękujemy za dziś i zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji z wydarzeń.
13:55
– Tauron rezygnuje z umowy sponsorskiej z Polskim Komitetem Olimpijskim. Obecna sytuacja w tej organizacji nie sprzyja budowaniu pozytywnej marki naszej spółki. Nie odchodzimy od finansowania sportu. Podpisaliśmy umowę z polską ligą siatkówki na cztery lata – powiedział prezes Grzegorz Lot.
13:52
– Koszt 1 MW energii w wietrze onshore jest zależny od wielu czynników, w tym typu turbiny, lokalizacji, ale jakbym miał podać jakiś przedział to będzie to od 8 do 12 mln zł z MWh, z gwiazdką, że ta niższa wartość jest rzadko spotykana – mówi Mateusz Lewandowski, dyrektor ds. inwestycji.
13:43
Kolejne pytanie redakcji BiznesAlert.pl: Czy Tauron w dalszym ciągu jest zainteresowany technologią SMR pomimo perturbacji projektu NuScale i KGHM, z którym Państwa firma podpisała list intencyjny w 2022 roku?
– Podchodzimy poważnie do SMR (małe reaktory modułowe – przyp. red.), patrząc na miks i potencjał, które mamy, oraz gdzie działamy, małe reaktory byłyby fajnym dopełnieniem. Czekamy na technologię, natomiast nie chcemy deklarować, że będzie to 5, 8, czy 12 jednostek. Jeżeli taka technologia by się pojawiła, byłoby to ciekawe rozwiązanie. […] Tak samo patrzymy na duży atom, na kontraktowanie w tej jednostce energii elektrycznej – odpowiada prezes Lot.
– Czekamy na technologię małych reaktorów modułowych, natomiast nie chcemy deklarować, że będzie to 5, 8, czy 12 jednostek. Jeżeli taka technologia by się pojawiła, byłoby to ciekawe rozwiązanie – odpowiada prezes @TauronPE na pytanie @BiznesAlert.
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 12, 2024
13:33
– Blok gazowy w Łagiszy jest brany pod uwagę, ale nie zdecydowaliśmy jeszcze jakiej mocy będą to jednostki – mówi prezes Grzegorz Lot.
13:24
– Inwestycja w ESP Rożnów jest perspektywiczna za naście lat. Jej podjęcie jest bardzo trudne w krótkim czasie. Ten projekt będzie też konkurował z innymi projektami magazynowania energii. Musimy przeanalizować czy będzie na niego miejsce. W modelach, które tworzymy zakładamy, że projekt ten będzie angażował wiele podmiotów – dodaje prezes Grzegorz Lot w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.
13:22
Kolejne pytanie naszej redakcji: Co z inwestycją w ESP Rożnów II?
Odpowiada Mateusz Lewandowski, dyrektor ds. inwestycji: Potwierdzam, że projekt jest kontynuowany. Wierzymy, że jest on potrzebny w systemie, mamy też bardzo dobrą lokalizację. Obecnie jest to na etapie planowania. Jego przyszłość będzie zależna od mechanizmów wsparcia.
13:16
Pytanie redakcji BiznesAlert.pl: Jak obecnie wygląda sytuacja modernizacji bloków 200 MW?
Odpowiada Grzegorz Lot, prezes Grupy Tauron: Wiele mówiło się o modernizacji bloków 200 MW. Był czas na przygotowanie tych jednostek do elastyczności, rynek mocy kończy się za rok. Kto jednak dziś wyda miliardy złotych na inwestycje bez gwarancji zwrotu? Nasze jednostki mogą działać do 2028 czy 2030 roku. Możemy zainwestować i one mogą przetrwać do tego czasu. Do 2028 roku są to racjonalne kwoty, po 2028 roku będą one już znacznie wyższe. Taka inwestycja musi mieć perspektywę zwrotu. W momencie kiedy mamy aukcje jednoroczne, patrzymy na takie jednostki właśnie z perspektywą roku. Jeżeli wygramy, będziemy przygotowywać się na ich pracę i funkcjonowanie.
13:10
Przyszedł czas na sesję pytań i odpowiedzi.
13:02
Tauron prezentuje inwestycje, które planuje zrealizować do końca 2025 roku:
12:57
– Inwestycje wyniosły 1,859 mld złotych. To podobna kwota jak w 2023 roku, ale różni się w kontekście segmentów. 75 procent tej kwoty zostało przeznaczane na sektor dystrybucji. Kolejny segment inwestycji w źródła odnawialne odpowiada za 12 procent. Realizujemy osiem projektów OZE. […] Mamy pięć projektów wiatrowych o łącznej mocy 165 MW, oraz trzy inwestycje fotowoltaiczne o mocy 199 MW – wylicza Krzysztof Surma.
12:55
– Zadłużenie kształtuje się na stabilnym poziomie. Dług netto spadł o około 2 mld złotych w pierwszym półroczu 2024 roku – podaje wiceprezes Surma.
12:52
– Segment Ciepło również negatywnie odbił się na wynikach Grupy. Mamy niższy wolumen sprzedaży ciepła, a także niższą marżę na energii elektrycznej – mówi Krzysztof Surma.
– Pozytywny wynik segmentu Sprzedaż wynika z interpretacji podatkowej VAT dotyczącej upustu dla klientów na cenach energii w 2023 roku. […] Pozytywnie wpłynęło również pełne pokrycie kosztów w taryfie G w pierwszym półroczu roku – dodaje.
12:49
– Segment Wytwarzanie powoduje spadek marży rok do roku. Negatywnie w tym półroczu odbijają się niższe ceny energii elektrycznej oraz niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną z jednostek węglowych – podnosi wiceprezes Surma.
12:47
– Mamy dziś 1 mln 250 tys. liczników zdalnego odczytu,. To na dziś około 20 procent klientów. Wzrost udziału tych liczników pozwoli nam jeszcze bardziej ustabilizować segment dystrybucji – podkreśla Krzysztof Surma.
12:43
– EBITDA jest niższa niż rok temu, ale nie aż tak jak wskazuje raportowana jeżeli weźmiemy pod uwagę czynniki jednorazowe, które wydatnie wpłynęły na wynik finansowy Taurona. Znacznie zmniejszyła się kontrybucja sektora Wytwarzanie na poziom EBITDA. Jego udział spadł z 1 w 2023 roku do 5 procent w tym półroczu – wskazuje Krzysztof Surma, wiceprezes ds. finansowych.
12:41
– Nasza polityka działania ma na celu wyprzedzenie trendów po to, aby budować rentowność Grupy przy utrzymaniu niskiego poziomu ryzyka – mówi Paweł Jabłoński, dyrektor wykonawczy ds. ryzyka.
– Kluczowym elementem są ceny energii elektrycznej. Kontynuowany jest trend spadkowy, który jest bardzo silny. Dzisiaj mamy rynek spotowy na poziomie 370 zł za MWh. Powodem są zmiany na czynnikach kosztowych – cena surowca i uprawnień do emisji. Zmienia się również struktura wytwarzania energii, wzrost produkcji z OZE. Ta sytuacja powoduje wypieranie z systemu jednostek węglowych, szczególnie tych starszych – dodaje Paweł Jabłoński.
12:35
– 75 procent wydatków inwestycyjnych zostało zrealizowanych w obszarze dystrybucji, a 12 procent w sektorze OZE. To dwa główne obszary naszego zainteresowania – dodaje Krzysztof Surma.
12:32
– Plusową generację zapewniły nam OZE, niestety klasyczna energetyka zanotowała kolejny raz minus. To głównie w odniesieniu do bloków 200 MW, które są konsekwentnie pomijane przez Operatora – mówi Krzysztof Surma, wiceprezes ds. finansowych.
– Plusową generację zapewniły nam OZE, niestety klasyczna energetyka zanotowała kolejny raz minus. To głównie w odniesieniu do bloków 200 MW, które są konsekwentnie pomijane przez Operatora – mówi Krzysztof Surma, wiceprezes ds. finansów. @TauronPE pic.twitter.com/p4r4JDPGHS
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 12, 2024
12:28
– Od marca do lipca realizowaliśmy audyt Grupy. Głównymi obszarami weryfikacji były umowy sponsoringowe, umowy komunikacji, postępowanie i audyty kontrolne, cyberbezpieczeństwa i zasobami osób. […] W ramach 16 audytów skierowano trzy zawiadomienia do prokuratury. Dotyczyły one sponsoringu i CSR – to 8,5 mln złotych, przekazane darowizny o wartości 4,1 mln złotych i majątek sieciowy na poziomie 1,25 mln złotych – mówi Grzegorz Lot. Te wartości to zakwestionowane kwoty w procesie audytu.
12:23
– Do końca roku planujemy zaprezentować nową strategię Grupy Tauron – zapowiada Grzegorz Lot.
– Wprowadziliśmy nowy model biznesowy z podziałem na business unity, w ramach tych unitów skonsolidowane są spółki. One mają nam przynosić wartość dodaną. Do końca 2024 roku wdrożymy kodeks Grupy, który pokaże jak ma to działać, nie tylko biznesowo i formalnie – mówi prezes Taurona.
12:17
– Dekarbonizujemy nasze ciepłownictwo, Mamy ambitne pełnej dekarbonizacji ciepłownictwa tak, aby ceny były akceptowalne. Będziemy to robić w oparciu o całą paletę technologii: OZE, gaz, biomasa – wylicza Grzegorz Lot.
12:15
– Pracujemy nad wydzieleniem aktywów węglowych, trwają prace i rozmowy z MKiŚ. To priorytetowy projekt. Bez względu jednak na to, jakie decyzje zostaną podjęte, ta firma będzie działać, będzie się rozwijać i będziemy robić wszystko, aby nie była ona „zależna” od emisji CO2 – podkreśla prezes.
– Pracujemy nad wydzieleniem aktywów węglowych, trwają prace i rozmowy z MKiŚ. To priorytetowy projekt. Bez względu jednak na to, jakie decyzje zostaną podjęte, ta firma będzie działać, będzie się rozwijać i będziemy robić wszystko, aby nie była ona „zależna” od emisji CO2 -… pic.twitter.com/wt2bv9wjCX
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 12, 2024
12:13
– 34 tys. klientów skorzystało z oferty stałej ceny na 9 lat z energii zielonej. Średni wolumen to 2,2 MW, co oznacza ponad 700 GWh energii zakontraktowanej z dostawą na przyszłe lata – mówi prezes Grzegorz Lot.
12:10
– Model dystrybucji ma na celu dobro klienta. Im więcej inwestycji, im więcej klientów, tym teren Taurona będzie się rozwijał, co jest dobre dla samorządów, biznesu i mieszkańców. […] Dzisiaj warunkiem pozyskania klienta jest cena, ale i zielona energia. I to staramy się robić – mówi prezes Taurona.
12:05
– Sześć miesięcy temu prezentowaliśmy kierunki naszego działania. Teraz odnoszę się do tego co się udało zrobić, ale i co robimy. Chcemy, aby energia, którą sprzedajemy była zielona a najlepiej, żeby pochodziła z naszego wytwarzania. Organizacje budujemy tak, aby widzieć klienta – mówi Grzegorz Lot, prezes Grupy Tauron.
12:00
Rozpoczyna się konferencja Grupy Tauron.
Tauron omawia wyniki z pierwszego półrocza 2024 roku (NA ŻYWO) https://t.co/X5e2ivAlAO pic.twitter.com/DaCKMtFjpr
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 12, 2024
11:50
Konferencja wynikowa Grupy Tauron rozpocznie się o godz. 12:00. Relacja będzie aktualizowana na bieżąco. Zachęcamy do odświeżania.
Opracowali Mariusz Marszałkowski i Jędrzej Stachura
Tauron przedstawił wyniki z pierwszego półrocza. Połowę zysku wygenerował z dystrybucji