Tauron: Inwestycje w ZG Brzeszcze za półmetkiem

3 lipca 2019, 14:00 Alert

Zaawansowanie programu inwestycyjnego w Zakładzie Górniczym Brzeszcze przekroczyło 50 procent – poinformował Tauron w komunikacie. Dotychczas w ramach programu zostało zrewitalizowanych ponad 2000 metrów wyrobisk wentylacyjnych i wydrążonych blisko 2500 metrów wyrobisk inwestycyjnych. Przeprowadzono także modernizację stacji odmetanowania i zakładu przeróbki węgla.

Program Inwestycyjny w ZG Brzeszcze realizowany jest od 2016 roku i potrwa do 2025 r. Obejmuje on całokształt działalności inwestycyjnej zakładu górniczego. Jak informuje Tauron, realizacja inwestycji pozwoli na wydobywanie węgla o parametrach stanowiących podstawę do produkcji wysokiej jakości paliw węglowych, jakimi są Tauron Ekogroszek i Jaret plus. – W każdym z trzech zakładów górniczych Taurona Wydobycie realizujemy inwestycje strategiczne ukierunkowane na wzrost efektywności kopalń. Wykorzystujemy przy tym nowoczesne rozwiązania technologiczne optymalizujące koszty i zwiększające tempo prac – mówi Sławomir Obidziński, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Jak informuje spółka, w Programie Inwestycyjnym ZG Brzeszcze ujęto projekty zapewniające perspektywiczny rozwój zakładu górniczego oraz jego bieżące funkcjonowanie, którego celem jest uzyskanie stabilnej rentowności zakładu górniczego. W najbliższym czasie mają zostać ukończone dwie kluczowe inwestycje – budowa obiektu drobnej sprzedaży oraz budowa głównego systemu odwadniania kopalni. Ponadto trwają prace nad uruchomieniem inwestycji w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla związane z produkcją sortymentów dostosowanych do wymagań klientów.

W ZG Brzeszcze zakończono też inwestycję umożliwiającą produkcję ciepła zarówno do celów grzewczych, jak i chłodzenia podziemnych wyrobisk. Energooszczędna stacja produkująca sprężone powietrze zasila wiele urządzeń w kopalni, które poprawiają bezpieczeństwo oraz ułatwiają pracę załogi. Została ona również wyposażona w układ odbioru ciepła ze sprężonego powietrza, które może być wykorzystane do celów grzewczych, wpływając przy tym na zwiększenie sprawności instalacji sprężania powietrza oraz ekologię. Natomiast od 2021 roku w ZG Brzeszcze mają zacząć pracować dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni.

CIRE.pl