Minister Tchórzewski będzie rozmawiał o atomie podczas COP24

30 listopada 2018, 14:00 Alert

6 grudnia 2018 r., podczas konferencji COP24 w Katowicach, odbędzie się panel dotyczący energetyki jądrowej, z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Energii oraz państwa zrzeszone w inicjatywie Nuclear Innovation: Clean Energy Future (NICE Future), która promuje energetykę jądrową, jako czyste zeroemisyjne źródło energii elektrycznej.

Energetyka nuklearna dostarcza obecnie prawie jedną trzecią światowej produkcji energii bezemisyjnej. Międzynarodowa Agencja Energii stwierdziła, że do 2040 r. globalna produkcja energii w elektrowniach jądrowych będzie musiała zostać podwojona, aby osiągnąć założone cele klimatyczne.

50% energii o niskiej emisji w Unii Europejskiej, zostało wyprodukowane w elektrowniach jądrowych. W UE pracuje 126 bloków jądrowych w 14 krajach. Elektrownie jądrowe produkują m.in. 72% prądu we Francji, 54% na Słowacji, 50% w Belgii, 50% na Węgrzech, 40% w Szwecji.

Zdolności wytwórcze w elektrowniach jądrowych na świecie po raz pierwszy przekroczyły 400 GWe. Obecnie buduje się najwięcej reaktorów jądrowych od 25 lat. W budowie są 54 bloki jądrowe w 18 krajach; np. 11 w Chinach, 7 w Indiach, 6 w Rosji.

Inicjatywa NICE Future, pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii, została ogłoszona podczas IX posiedzenia Clean Energy Ministerial (CEM) w maju 2018 r. w Kopenhadze. Koncentruje się na poprawie integracji systemów elektroenergetycznych poprzez innowacyjne i zaawansowane rozwiązania w zakresie m.in. systemów łączących moce jądrowe z odnawialnymi, kogeneracji, produkcji wodoru czy zmniejszenia emisyjności przemysłu.

Panel “Clean, Reliable Energy: Enabling Emissions Reductions and Energy Security through Advanced Nuclear Energy” 6 grudnia 2018 (czwartek), godz. 10:00, strefa A, sala Lubelskie Climate Action Room 3

Ministerstwo Energii