– Rozwój elektromobilności będzie miał pozytywny wpływ nie tylko na sektor motoryzacyjny, ale również obszar energii i całą gospodarkę, dlatego dziś rozpoczynamy wspólne działania w tym obszarze – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji „W drodze do elektromobilności”. W wydarzeniu, które odbyło się na Politechnice Warszawskiej 7 czerwca 2016 r. wziął również udział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz podsekretarze stanu w MR i ME, Jadwiga Emilewicz oraz Michał Kurtyka.
Minister Tchórzewski podkreślił, że elektromobilność to duże wyzwanie ale także szansa na rozwój wielu obszarów naszego rynku. – Dlatego zainicjowaliśmy pomysł, który we współpracy zarówno na poziomie rządowym, biznesowym jak i naukowym chcemy realizować. – powiedział. Zależy nam na tym, by po polskich drogach jeździło w perspektywie dekady co najmniej milion aut napędzanych energią elektryczną. – Będzie się to wiązało z wygenerowaniem dodatkowego popytu na energię, co pozwoli lepiej zagospodarować moce wytwórcze i ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w dużych miastach – powiedział. Zapowiedział również, pakiet zmian legislacyjnych służących m.in. wypracowaniu modelu sprzedaży usługi ładowania pojazdów elektrycznych.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że inicjatywa Ministerstwa Energii i Ministerstwa Rozwoju jest przykładem na udaną współpracę. – Stanowi ona doskonałą podstawę rozwoju eletromobilności w Polsce – dodał.
W trakcie spotkania wiceminister energii Michał Kurtyka zaprezentował założenia Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce. Należą do nich m.in. redukcja zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach, zwiększenie i optymalizacja popytu na energię oraz zwiększenie możliwości magazynowania energii. – Planujemy ponadto powstanie Centrum Elektromobilności, a pod koniec roku uruchomienie specjalnego funduszu – dodał.
Podczas konferencji został podpisany list intencyjny w sprawie powołania Centrum Elektromobilności oraz odbył się panel dyskusyjny poświęcony rozwojowi sektora.
Źródło: Ministerstwo Energii