Tchórzewski: Polska chce być liderem w zgazowaniu węgla

15 listopada 2017, 15:10 Alert
Ministerstwo Energii
fot. BiznesAlert.pl

Polska chce być pionierem w rozwoju zgazowania węgla w Europie – zapowiedział szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski w czasie konferencji podsumowującej dwa lat funkcjonowania tego ministerstwa. 

– Rozpoczęliśmy prace nad budową w Bogdance elektrowni na zgazowanie węgla o mocy 500 MW. Taki eksperyment jest prowadzony w Japonii. Chcemy być pierwsi w Europie – powiedział Tchórzewski.

Tchórzewski zapowiedział, że Polska chce być europejskim pionierem w technologii zgazowywania węgla: na razie taki jeden blok pracuje eksperymentalnie w Japonii. „Trwają prace nad budową w Bogdance elektrowni na zgazowanie węgla o mocy 500 MW – powiedział. Jak dodał, węgiel ma być zgazowany w obiegu zamkniętym a gaz będzie służył do wytworzenia energii elektrycznej. Podkreślił, że jest to pilotaż i obecnie trudno jest wyliczyć efektywność projektu, ale „kiedyś trzeba rozpocząć”.

„To z naszej strony jedna z odważniejszych decyzji, ale ktoś coś nowoczesnego musi zacząć i my chcemy w kilku dziedzinach być pierwsi w Europie” – powiedział. Inną dziedziną, w której Polska miałaby znaleźć się w europejskiej czołówce to elektromobilność. Szef resortu przypomniał, że projekty ustaw o elektromobilności i funduszu elektomobilności są już po Komitecie Stałym RM.

Pod koniec października mówił, że po 2025 roku ma w Polsce powstać pierwsza systemowa elektrownia na gaz ze zgazowanego węgla. W tym kontekście wspominał o planowanej przez Eneę inwestycję w nowy blok energetyczny, który miałby być zasilany węglem, ale w drodze zgazowania. – Będzie napędzany gazem, ale źródłem pierwotnym będzie węgiel. To nowatorska technologia – mówił wówczas minister Tchórzewski.

BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa