Tchórzewski: Jest przyszłość dla polskiego górnictwa

27 stycznia 2017, 10:45 Energetyka
tchórzewski
fot. Ministerstwo Energii

Premier Beata Szydło, minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wzięli dziś udział we wspólnej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. Rozmawiali o dotychczasowych osiągnięciach oraz planach rządu i ministerstw na 2017 r.

Minister Tchórzewski przypomniał, że jednym z najistotniejszych zadań dla ministerstwa energii jest dalsza restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego. Nawiązał do pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, która notyfikowała program pomocowy dla tego strategicznego sektora w wysokości prawie 8 mld zł. – Nasze działania przynoszą już efekty. Dzięki nim sektor górnictwa ma przed sobą przyszłość – mówił.

Przypomniał, że powołana w kwietniu 2016 r. Polska Grupa Górnicza już w trzecim kwartale ubiegłego roku osiągnęła zysk 100 mln zł, z kolei program restrukturyzacyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej sprawił, że spółka stała się czempionem. – Reforma górnictwa to długotrwały proces, ale wciąż wyznaczamy sobie nowe cele, które na bieżąco dostosowujemy do zmieniającego się otoczenia. Do końca roku chcemy organizacyjnie zakończyć restrukturyzację górnictwa i przystąpić do kwestii rozwojowych – ocenił Tchórzewski.

Szef resortu energii odniósł się również do potrzeby rozwijania innowacji w energetyce. Podkreślał, że ME dużą wagę przykłada do projektu elektromobilności. – Chcemy, żeby w Polsce był produkowany mały miejski samochód elektryczny – mówił minister. – Nie zapominamy również o infrastrukturze do ładowania takich aut. Naszym celem jest, aby w Polsce powstało 6 tysięcy takich punktów – zaznaczył.

Minister Tchórzewski podkreślił również, że dla dalszego rozwoju polskiej energetyki niezbędne są nowe inwestycje. – Ruszamy z dużym programem inwestycyjnym w energetyce. Jego realizacja będzie możliwa m.in. dzięki wprowadzeniu Rynku Mocy, a więc narzędzia, którego celem jest wsparcie spółek energetycznych w tym procesie – podsumował.

Ministerstwo Energii