Tchórzewski: Trudno pogodzić wsparcie atomu i węgla przez rynek mocy

31 stycznia 2017, 10:30 Alert

Polska chce mieć ważną pozycję na europejskim rynku energii, a elektrownia jądrowa może w tym pomóc – poinformował w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że ostateczna decyzja o budowie elektrowni jądrowej „w znacznym stopniu” zależy od tego, jak Komisja Europejska potraktuje polski wniosek dot. rynku mocy.

Konferencja poświęcona energetyce jądrowej. fot. Ministerstwo Energii

– Mamy postawione bardzo trudne zadanie. Jeśli chcę, by ten program (energetyki jądrowej – przyp. PAP) był realizowany – a fakt, że dziś w resorcie odbyła się konferencja pokazuje, że jestem za – muszę znaleźć finasowanie, dostarczyć argumentów, że finanse energetyczne to wytrzymają. A mamy przecież też potrzebę budowy konwencjonalnych bloków energetycznych – powiedział dziennikarzom Tchórzewski.

W poniedziałek w resorcie energii odbyła się konferencja „Promieniujemy na całą gospodarkę – Polski przemysł dla elektrowni jądrowej”, w której wzięli udział polscy dostawcy urządzeń i usług dla branży jądrowej oraz przedstawiciele instytutów naukowych.

W trakcie konferencji Tchórzewski powiedział, że ma nadzieję, iż do końca pierwszego półrocza 2017 r. zostanie opracowany nowy model finasowania energetyki jądrowej w Polsce.

Minister już wcześniej informował, że akceptacji nie uzyskał projekt, który zakładał finansowanie inwestycji poprzez mechanizm różnicowy, z poręczeniem Skarbu Państwa. Kontrakt różnicowy polega na tym, że rząd zawiera z dostawcami kontrakty na określony okres i po określonej cenie docelowej (strike price). Jeśli koszt wyprodukowanej energii będzie niższy od zapisanej w kontrakcie ceny, różnicę dopłaci producentowi rząd ze specjalnej opłaty doliczanej do rachunków za energię. Jeśli koszt energii będzie wyższy od ceny docelowej, różnicę bierze na siebie producent.

Tchórzewski ocenił w poniedziałek, że w przypadku kontraktu różnicowego w interesie wykonawcy byłby wzrost kosztów inwestycji. – Każdy kto to zrobi, będzie zainteresowany wzrostem kosztów, bo będzie wiadomo, że państwo dołoży. Nie mamy o czym rozmawiać” – powiedział dziennikarzom minister.

Pytany, czy w takim razie w grę wchodzić mogą gwarancje rządowe, odpowiedział: „Trzeba by było uzyskać zgodę na pomoc publiczną, to też trudna sprawa”.

Andrzej Piotrowski, wiceminister energii, poinformował, że inwestycja musi się opłacać biznesowo. „I tak będzie” – dodał. Minister Tchórzewski wskazał, że choć budowa elektrowni jądrowej jest kosztowna, bo różnica kosztów w stosunku do bloków konwencjonalnych jest blisko trzykrotnie wyższa, to jednak korzyści z jej budowy są „pociągające”.

„Jeśli teraz ją sfinansujemy, to później będziemy mieć energię, której ceną na rynku możemy różnie dysponować” – powiedział.W jego ocenie, energetyka jądrowa przyczyni się do zwiększenia pozycji Polski na rynku energii elektrycznej w Europie.

„Jesteśmy jako Polska sporym operatom na rynku energii elektrycznej, przynajmniej w tej części Europy. Jeśli będziemy mieli odpowiedni potencjał, to będziemy mogli (…) być konkurencyjni, bo teraz inni nas +szachują+ ceną. Poważnie podchodzimy do tego, by uczestniczyć w rynku energii elektrycznej w Europie jako poważny partner. Z tej przyczyny widzę także potrzebę budowy elektrowni jądrowej w Polsce” – powiedział minister.

Dodał, że energetyka jądrowa jest nie tylko niskoemisyjnym, ale i stabilnym źródłem energii.Minister ocenił, że rozstrzygnięcia w sprawie programu energetyki jądrowej uzależnione będą m.in. od kwestii rynku mocy.

„Decyzja końcowa w znacznym stopniu zależy od tego, jak będą potraktowane w Komisji Europejskiej nasze wnioski związane z rynkiem mocy. Rynek mocy rozszerza bowiem możliwości, jeśli chodzi o sytuację finansową energetyki. Jeśli nie będzie rynku mocy, będzie się ona systematycznie pogarszać” – powiedział.

„Jeśli musimy zmniejszać emisję, a musimy, i chcemy mieć pewne możliwości, by bardziej lokalnie traktować miks energetyczny, to energetyka jądrowa nam to znacząco ułatwia” – powiedział, dodając, że mniej kosztowna w zakresie rezerwy mocy byłaby wtedy energetyka odnawialna.Tchórzewski poinformował, że do końca tego roku kwestia programu jądrowego powinna się wyjaśnić.Minister dodał, że początkowo mógłby powstać blok o mocy „powyżej 1000 MW”.

Resort energii chciałby, by przy realizacji inwestycji zaangażowane były polskie firmy. Szacuje, że w Polsce jest około 50 firm, które mają doświadczenie w przedsięwzięciach jądrowych i około 300, które są potencjalne zdolne do udziału w takich projektach.

 

Polska Agencja Prasowa