Izba Reprezentantów Teksasu 30 marca przegłosowała ustawę, która zabrania miastom i miasteczkom ograniczania podłączeń gazu ziemnego w nowych budowlach lub usługach użyteczności publicznej. Jest to reakcja na wprowadzenie przez lokalne władze, na przykład Kalifornii, zakazu stosowania gazu ziemnego ze względów klimatycznych.
Zakazany owoc
Idea zakazu pojawiła się po tym, gdy Austin (miasto w Teksasie) rozważyło propozycję wycofania stosowania paliw kopalnych, w tym gazu, w ramach lokalnego programu klimatycznego. Wcześniej na podobny krok zdecydowało się ponad 40 miast w Kalifornii, w tym San Francisco, które wprowadziły ograniczenia podłączenia gazu ziemnego do nowych domostw i obiektów użyteczności publicznej.
Lokalne plany ochrony klimatu budzą niepokój przemysłu gazowego. Stany, w których pozycja takich koncernów jest silna, np. w Luizjanie czy Oklahomie, już wprowadziły regulacje prawne zakazujące obejmowania miast lokalnymi programami klimatycznymi, zawierającymi ograniczenia w stosowaniu paliw kopalnych.
Według Energy Information Administration, gaz ziemny jest używany do ogrzewania około 35 procent domów w Teksasie. Ponad 60 procent jest ogrzewanych przy wykorzystaniu energii elektrycznej.
WorldOil/Mariusz Marszałkowski