Wykonawca terminalu LNG wchodzi na teren budowy

2 lipca 2020, 13:30 Alert

Polskie LNG przekazało wykonawcy część terenu terminalu LNG w Świnoujściu na potrzeby organizacji zaplecza budowy projektu SCV. Termin realizacji pierwszego etapu rozbudowy gazoportu pozostaje niezmieniony. To grudzień 2021 roku.

Terminal LNG. Fot.: Polskie LNG.
Terminal LNG. Fot.: Polskie LNG.

Funkcjonalność i zdolność techniczna

Pierwszy etap rozbudowy terminalu w Świnoujściu o regazyfikatory SCV pozwalające zwiększyć jego przepustowość obejmuje projekt instalacji oraz montaż m.in. dwóch dodatkowych regazyfikatorów LNG i pomp kriogenicznych. Inwestycja ma na celu rozszerzenie funkcjonalności i zdolności technicznej obiektu, w tym w szczególności osiągnięcie zdolności regazyfikacyjnej na poziomie 7,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Urządzenia zostały zamówione przez Polskie LNG w ramach dostaw inwestorskich w październiku i listopadzie 2019 roku. Polskie LNG wybrało wykonawcę projektu SCV i podpisało umowy z konsorcjum firm PORR i TGE w lutym 2020 roku. Spółka Polskie LNG informuje, że posiada wszystkie wymagane decyzje, niezbędne do prowadzenia robót budowlanych. Operator gazoportu zapewnia, że prace realizowane są zgodnie z harmonogramem, a data zakończenia inwestycji to grudzień 2021 roku.

– Przekazanie terenu wykonawcy to ważny etap poprzedzający rozpoczęcie prac budowlanych na terminalu. Zgodnie z harmonogramem inwestycji, prace stawiania fundamentów pod dodatkowe regazyfikatory rozpoczną się na jesieni tego roku – powiedział Krzysztof Jackowski, wiceprezes Polskiego LNG i Gaz-System.

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu jest objęta dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach projektu pod nazwą: „Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”.

Polskie LNG/Bartłomiej Sawicki

Polskie LNG jest bliżej rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu