Chorwacja: Terminal LNG na Krk będzie gotowy za 2 lata

5 września 2017, 17:15 Alert

Na 27. Forum Ekonomicznym w Krynicy jak co roku ruszył blok tematyczny pt. Europa Karpat. Otworzył go panel poświęcony współpracy w gronie państw Trójmorza. Według przedstawicieli Chorwacji terminal LNG na wyspie Krk powstanie już w 2019 roku.

Projekt FSRU na wyspie Krk w Chorwacji. Fot. Krk LNG
Projekt FSRU na wyspie Krk w Chorwacji. Fot. Krk LNG

W panelu wziął udział Damagoj Ivan Milosevic, przewodniczący Komitetu Spraw Europejskich w chorwackim parlamencie. – Trójmorze daje dobre odpowiedzi na wyzwania, które stoją przed regionem – stwierdził.

Przypomniał, że poza Austrią wszystkie kraje Trójmorza należą do NATO, więc zgadzają się w sprawach bezpieczeństwa. Temat migracji również łączy większość krajów regionu. – Sądzimy, że w ciągu dwóch lat zostaną uruchomiony terminal LNG na wyspie Krk. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu – dodał gość konferencji.

Chorwacja od wielu lat planowała budowę terminalu LNG. Ma być do niego dostarczany gaz m.in. z Kataru. Koszt budowy chorwackiego terminalu wyceniany jest na 760 mln euro, zaś razem z gazociągami i tłoczniami gazu wartość projektu przekroczy miliard euro. Rocznie gazoport ma przyjmować od 4 do 6 mld m sześc. LNG. Chorwacki terminal oraz jego połączenie z polskim gazoportem w Świnoujściu ma stanowić tzw. Korytarz Północ-Południe.

BiznesAlert.pl/Wojciech Jakóbik