Karnowski: Potrzebna jest moda na termomodernizację, ale to wymaga decentralizacji

6 września 2022, 07:20 Energetyka

– Warto stworzyć modę na oszczędzanie energii zamiast mówić, że węgla mamy pod dostatkiem – powiedział w Rozmowie RMF, prezydent Sopotu Jacek Karnowski. – Potrzebna jest moda na termomodernizację, ale do tego także potrzebna jest decentralizacja – dodał.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Fot. jacekkarnowski.pl

Potrzebna jest moda na oszczędzanie energii

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski mówił w Rozmowie RMF o oszczędzaniu energii i podejmowanych przez rząd decyzji dotyczących kryzysu. – Rząd wiedział od Stanów Zjednoczonych, że wojna w Ukrainie jest realna. Rząd też wiedział, że będziemy musieli transformować naszą energie i zrobił za mało – powiedział Karnowski.

– Warto stworzyć modę na oszczędzanie energii zamiast mówić, że węgla mamy pod dostatkiem – skomentował prezydent Sopotu.
Karnowski odniósł się do kolejnego trendu, który mógłby mieć wpływ na oszczędzanie energii. – Potrzebna jest moda na termomodernizację, ale do tego także potrzebna jest decentralizacja, bo o ociepleniu budynków w gminach, nie decyduje się w Warszawie – powiedział.

– Rząd wynagradza tych co palą węglem, nie tych, którzy przeszli na gaz i odnawialne źródła energii, tylko hamuje środki finansowe, które mogłyby to zmienić – skomentował prezydent.

Zapytany sytuację energetyczną w Polsce, polityk odniósł się do dodatku węglowego wprowadzonego w ostatnich tygodniach. – Niepoprawnie zostało zrobione 3000 tysiące złotych dodatku, bo nie wiadomo kto będzie mógł te środki otrzymać. Wypadałoby trochę obciążyć tych co zarabiają więcej – zaznaczył.

– Może czasami trzeba wygasić część świateł, żeby oszczędzić trochę energii – dodał.

Opracowała Maria Andrzejewska 

Forum Energii: Jak obniżyć rachunki za ciepło i energię zimą? (ANALIZA)