AlertAtomEnergetyka

Mały atom Billa Gatesa zaczyna budowę w tym roku i jest polski akcent

Bill Gates. Fot. Microsoft

Bill Gates. Fot. Microsoft

Firma miliardera Billa Gatesa zamierza ruszyć z budową pierwszego, małego reaktora Natrium jeszcze w tym roku. Jest akcent polski, bo ta technologia jest rozwijana z GE Hitachi znanym z reaktorów promowanych przez Orlen i Synthos.

Firma TerraPower należąca do Billa Gatesa zamierza rozpocząć budowę pierwszego, małego reaktora jądrowego w USA w czerwcu tego roku. Pierwszy reaktor Natrium miałby ruszyć do pracy w 2030 roku. Ma używać do chłodzenia sodu zamiast wody o być dwa razy tańszy od konwencjonalnego.

Dyrektor wykonawczy TerraPower Chris Levesque tłumaczy w Financial Times, że zastosowanie technologii chłodzenia sodem obniża koszt reaktora Natrium w stosunku do konwencjonalnego o połowę ze względu na wyższą temperaturę wrzenia tego pierwiastka.

Ta firma zebrała już ponad miliard dolarów prywatnego finansowania i ma deklarację rządu USA o wsparciu kolejnymi dwoma miliardami inwestycji w Kemmerer, Wyoming. Levesque był w przeszłości oficerem pracującym na okręcie podwodnym zasilanym energią jądrową.

TerraPower chce rozpocząć przygotowania do budowy bez względu na to czy otrzyma pozwolenie od regulatora Nuclear Regulatory Commission, czy nie, bo początkowe prace nie są związane z technologią jądrową. Obiekt w Kemmerer ma mieć charakter demonstracyjny, ale docelowo służyć dostawom komercyjnym energii. TerraPower i PacificiCorp oceniają studium wykonalności pięciu reaktorów Natrium do 2035 roku.

Co ciekawe, reaktor Natrium jest rozwijany we współpracy z GE Hitachi znanym z technologii BWRX-300 promowanej w Polsce przez Orlen Synthos Green Energy. Projekt Billa Gatesa jest chwalony przez analityków przez zabezpieczenie finansowania. Polacy także liczą na wsparcie Programem Feniks rządu USA.

Financial Times / Wojciech Jakóbik

URE zatwierdził trzy projekty przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X