Tesla i Panasonic chcą współpracować ws. energii solarnej

17 października 2016, 15:45 Alert
oze fotowoltaika energetyka

Amerykańska firma Tesla poinformował w poniedziałek, że planuje rozpocząć współpracę nad technologiami pozyskiwania energii słonecznej z japońskim koncernem Panasonic. Oba podmioty podpisały w tej sprawie niewiążący list intencyjny.

Współpraca ma dotyczyć m.in. produkcji ogniw fotowoltaicznych powstających w budowanej cały czas fabryce należącej do firmy SolarCity. Zakład budowany jest w mieście Buffalo w stanie Nowy Jork. Aby porozumienie weszło w życie, wpierw akcjonariusze Tesli muszą wyrazić zgodę na kupno SolarCity przez koncern. Do głosowania w tej sprawie ma dojść 17 listopada br.

Panasonic potwierdził, że rozważa możliwość wspólnego działania z Amerykanami w obszarze produktów solarnych. Koncern odmówił jednak podania szczegółów.

– Jesteśmy podekscytowani możliwością rozwinięcia współpracy z firmą Panasonic w obliczu połączenia Tesli z SolarCity. Pracując razem będziemy zdolni do przyspieszenia produkcji wydajnych i niezawodnych ogniw solarnych a także modułów, przy zachowaniu dobrych cen” – tłumaczył przedstawiciel Tesli ds. technologicznych JB Straubel.

Wejście w życie postanowień listu intencyjnego oznaczałoby rozszerzenie dotychczasowej współpracy Tesli i koncernu Panasonic. Obie firmy produkują razem baterie do samochodów elektrycznych powstających w fabryce Tesli – Gigafactory.

Panasonic jest jednym z największych na świecie producentów sprzętu domowego. Wytwarza m.in. pralki, lodówki, telewizory czy kuchenki mikrofalowe. Koncern oferuje również usługi i produkty dla biznesu np. dla branży medycznej.

Polska Agencja Prasowa