Tesla chce stworzyć sieć autonomicznych robo-taksówek

23 kwietnia 2019, 13:15 Alert

Elon Musk poinformował, że w najnowszych pojazdach Tesli rozpoczęto instalację chipa, który będzie dawał możliwość samochodom jazdy autonomicznej.

Tesla
fot. Tesla

Jest to uderzenie w we współpracę z amerykańską firmą Nvidia, dotychczasowego dostawcy chipów. Tesla już w przyszłym roku chce wprowadzić na rynek auta autonomiczne.

– Wydaje się to nieprawdopodobne – jak to możliwe, że Tesla, która wcześniej nigdy nie zaprojektowała chipa, obecnie zrobiła jego najlepszą wersję na świecie? – spytał retorycznie Musk podczas Tesla Autonomy Day. Autonomiczne samochody Tesli już w przyszłym roku mają stworzyć flotę robo-taksówek, pozwalającą na zapewnienie usługi podobnej do tej oferowanej przez Ubera, tylko z pojazdami autonomicznymi. Musk zagwarantował, że już w przyszłym roku na drogach będzie do dyspozycji ponad milion robo-taksówek. Klient będzie mógł w ramach własnej aplikacji zamówić pojazdy, a pobierane pieniądze przez Teslę będą wynosiły 25-30 procent opłaty za sam przejazd. Problemem jest jednak uzyskanie zgód prawnych, które firma powinna otrzymać od wszystkich urzędów regulacyjnych w USA.

Przedstawiciele firmy Nvidia zakwestionowali niektóre stwierdzenia Muska, które padły podczas konferencji. Między innymi te dotyczące porównania wydajności komputera do wydajności jednego, małego chipa. Stwierdzili oni, że system oparty na wielu chipach ich produkcji byłby bardziej potężny, niż oferta Tesli. Mimo wszystko, wyrażono uznanie wobec inżynierów Tesli, którzy podnieśli poprzeczkę w stosunku do „autonomicznych komputerów”, czyli sztucznej inteligencji.

Bloomberg/Techcrunch.comPatrycja Rapacka