Tesla wspiera zniszczone Portoryko

2 października 2017, 07:15 Alert
National Park Service
fot. National Park Service

Koncern Elona Muska wspiera ludzi, których dotknęła klęska żywiołowa wysyłając na miejsce magazyny energii. Część z nich jak podaje Bloomberg jest już na miejscu, część nadal w drodze.

Region dotknięty klęską wymaga wsparcia ponieważ od ponad tygodnia po przejściu huraganu Marie nie ma tam prądu. Huragan przeszedł nad Puerto Rico 20 września. Odcięcie od prądu potwierdzał nawet prezydent Donald Trump na swoim twitterze pisząc, że „sieć energetyczna w Portoryko jest całkowicie zamknięta”.

Dostarczane na wyspę baterie Powerwall zaprezentowano dwa lata temu. Zostały one zaprojektowane jako przydomowe magazyny energii pozyskiwanej z paneli słonecznych. Ponadto prezes Tesli Elon Musk sam przekazał 250 tys. dolarów na pomoc mieszkańcom Puerto Rico.

Gubernator wyspy Ricardo Rosselló potwierdził, że koncern cały czas dostarcza swoje baterie. Po huraganie Irma w Puerto Rico energii było pozbawionych milion osób. Z kolei po huraganie Maria problem ten dotknął ok. 60 tys. mieszkańców wyspy.

Budynki o charakterze krytycznym, takie jak np. szpitale, są obecnie zasilane dzięki generatorom. Jak zaznacza agencja, baterie Tesli są pomocnym rozwiązaniem, ponieważ Portoryko cały czas pracuje nad odbudową sieci elektroenergetycznych.

Tesla oferująca rozwiązania magazynowania energii najbardziej znana jest z produkowania elektrycznych samochodów. W swojej ofercie ma także solarne rozwiązania dachowe.

Bloomberg/Digital Trend/Agata Rzędowska/Piotr Stępiński