Tesla zaskakuje wynikami. Ceny akcji rosną o ponad dwadzieścia procent

24 października 2019, 16:15 Alert
Tesla samochód elektryczny
fot. pixabay.com

Tesla zaskoczyła inwestorów zyskiem za trzeci kwartał 2019 roku. W efekcie akcje spółki podrożały o 21 procent i po raz pierwszy od marca przekroczyły poziom trzystu dolarów.

Z danych opublikowanych w środę wynika, że bilans gotówkowy spółki poprawił się, osiągając poziom 5,3 mld dolarów. Zysk wyniósł 1,86 dolarów za akcję, podczas gdy rynek liczył na 0,42 dolarów straty. Notowaniom Tesli pomogły rekordowe wyniki sprzedaży i radykalny plan cięć wydatków. Dodatkowo Elon Musk jest niemal pewny, że w tym roku Tesla dostarczy 360 tys. aut, a w 2020 roku wypuści tańsze SUV-y oraz technologie bardziej autonomicznych pojazdów. W ten sposób Tesla chce wyprzedzić największych rywali i zbudować klasę premium aut elektrycznych.

Według agencji Reuters wyniki za trzeci kwartał są kamieniem milowym. Dla Muska to także szansa na odkupienie. Po serii skandali i wątpliwości inwestorów, co do zdolności Tesli do wytrzymania konkurencji ze strony większych, lepiej skapitalizowanych globalnych rywali, musiał zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów.

Reuters/Piotr Stępiński