Thales przedstawia bezzałogowiec Watchkeeper X

16 września 2015, 15:30 Bezpieczeństwo

Nowo opracowany, modułowy system Thales Watchkeeper X stanowi odpowiedź na  wzrost zapotrzebowania na wysokiej jakości rozwiązania spełniające standardy wojskowe, dostarczające informacje z zakresu ISTAR (wywiadu, obserwacji, namierzania i wskazywania celów, rozpoznania).

Ten modułowy Bezzałogowy System Powietrzny oferuje rozbudowany zestaw opcji, wraz z możliwością przystosowania ich do indywidualnych wymagań operacyjnych. Wszechstronny system doskonale sprawdza się w przekazywaniu wysokiej jakości danych ISTAR, zebranych podczas wypełniania misji w powietrzu, nad lądem oraz nad obszarem morskim. Ponadto, jeżeli pojawi się takie zapotrzebowanie, może w odpowiedzi na zagrożenia podjąć szybkie i skryte działania. Thales stawia na relacje partnerskie i dostawy systemu Watchkeeper X we współpracy z lokalnym przemysłem. Wyjątkowe podejście do bezzałogowych systemów powietrznych oznacza, iż jest w stanie pomóc w opracowaniu rozwiązania, nad którym użytkownik posiada rzeczywistą, suwerenną kontrolę.    

Sercem Watchkeeper X pozostaje w pełni certyfikowany, sprawdzony w boju bezzałogowy system powietrzny o wysokich osiągach. Bazując na  solidnym fundamencie, Thales oferuje szeroki zestaw opcji w zakresie jego czujników, sposobu wykorzystania, mobilności i dostępnych środków bojowych. Te w ramach systemu mogą zostać zintegrowane, zmodernizowane lub zaadaptowane do zapewnienia w pełni wszechstronnego oraz modułowego rozwiązania, zarówno w chwili obecnej jak też w przyszłości.    

Opcja czujników bazuje na konfiguracji podwójnych głowic bezzałogowca, oferujących kamery, radar, obserwację elektroniczną przy w pełni zintegrowanym jednoczesnym działaniu. Opcja mobilności zapewnia wachlarz rozwiązań dla operacji z infrastruktury stałej lub w całości ekspedycyjnej czy z mobilnym rozlokowaniem. Opcja sposobu wykorzystania opiera się na doświadczeniu Thales w zakresie zarządzania bazami danych i dystrybucji, umożliwiając klientom dostęp, na przykład poprzez łącza danych, do narzędzi służących do przekazywania informacji odbiorcom na całym świecie, ochrony tych informacji oraz maksymalizacji skuteczności ich wykorzystania. Natomiast opcja środków bojowych pozwala na reagowanie bezpośrednie lub pośrednie.  

Szybka gotowość bojowa, wysoka wytrzymałość, różnorodność głowic i precyzyjność uderzeniowa czynią Watchkeeper X zdolnym do wypełnienia luki na rynku bezzałogowców przeznaczonych do wykonywania misji ISTAR. System opracowano przy zachowaniu tych samych standardów bezpieczeństwa, jakie obowiązują załogowe statki powietrzne; jest on łatwy w transporcie, a jego modułowa budowa pozwala na adaptację i modernizację w zależności od konkretnych potrzeb operacyjnych. Modernizacja może nastąpić w dowolnej chwili, co oznacza, że system może z łatwością być przystosowywany do warunków wynikających ze zmian priorytetów strategicznych.

Źródło: Thales Polska